To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Ochrona przyrody - STOP Kłusownikom - raporty z terenu o pułapkach

ZaP - 2012-01-16, 12:38

i tu Ci napisze po raz kolejny to żak na ryby...
po co ptak miałby się tam dostawać? bez pożywienia? tak sobie?
Pisałem Ci na FB i tu potwierdzam jescze raz.
PozdrooFka

amikosik - 2012-01-16, 17:23

No to uparcie jeszcze raz powtórzę. Pułapka była ustawiona tuż obok karmnika w oczywistym i wiadomym celu i nie dla łowienia ryb w krzaczorach. Piotrek, bystry chłopak jesteś to zrozumesz jak komuś nie chce się majstrować własnej kostrukcji to weźmie co ma pod ręką. Widać żaki się sprawdziły i z nich kłusownik korzysta a może też kłusuje na rzekach więc ma jeden sprzęt do wszystkiego. O ile dobrze pamiętam to podobna konstrukcja pułapki tylko o przekroju prostokąta służy obrączkarzom do łapania siewkusów.
W tym przypadku kłusownik chyba nie przeczytal i nie stosuje się do instrukcji obsługi żaka.
Spojrz na problem trochę szerzej i zadaj sobie pytanie -po co ptaki wpadają w siatki obrączarskie. Przecież zazwyczaj tam też nie ma jedzenia a jednak wpadają.

Basior - 2012-02-08, 15:06

a taki ciekawy tekścik przypadkowo znalazłem, choć stary ale...
http://polskalokalna.pl/w...ach,1293209,222

Anton - 2012-02-08, 19:01

Czy orlik krzykliwy może zaatakować takie gołębie w pułapce i złapać się do niej?
Pytam , gdyż rozmawiałem kiedyś z pewnym hodowcą gołębi , którego mam w rodzinie i tenże, oczywiscie nie podając nazwisk i bliższych szczegółów uświadomił mi jaki to rozpowszechniony proceder wsród jego kolegów "gołębiarzy".
A pytam o orliki, bo z opisu ptaka jaki podał[sam nie widział go ale słyszał] mógł to być właśnie on. Nie wiem co o tym myśleć.
Wadaje mi się, że tak jak kiedyś głównym zagrozeniem dla szponiastych i sów była moda na wypychanie ptaków , tak teraz hodowcy gołębi dzierżą niechlubnie palmę pierwszeństwa w tym zakresie.
Zresztą niemal każdy z nich potrafi długo opowiadać o atakach jastrzebi na jego gołąbki i o istnych bataliach jakie z nimi stacza.
Niestety wśród ludu nadal istnieje powszechne przyzwolenie na różne karygodne zachowania wobec jastrzębi i póki to sie nie zmieni, trudno z tym walczyć.

Marek Bebłot - 2012-02-16, 12:20

Może, tu interwencja PTOPu:
http://www.ptop.org.pl/dz...rana-wolno.html

Krzychu55 - 2012-06-12, 11:13

Na rynku w Lomzy gdzie gdaie spotykaja sie co noedziela golebiarze na stoisku handlowym mlasciciel zaczal sprzedawac zywolapki na jastrzebie, Zglosilem to policji Policjant poinformowal mnie ze wszczeto dochodzenie i o ile ekspert stwierdzi ze ta zywolapka sluzy wylacznia do lapania ptakow drapieznych handlarz nie bedzie mogl ich sprzedawac Moze ktos mi pomoze lub przynajmniej doradzi co dalej czynic Bardzo lubie te ptaki i bede konsekwentny w dzialaniu
Szybszy - 2012-06-20, 21:10

Krzychu55 napisał/a:
Na rynku w Lomzy gdzie gdaie spotykaja sie co noedziela golebiarze na stoisku handlowym mlasciciel zaczal sprzedawac zywolapki na jastrzebie, Zglosilem to policji Policjant poinformowal mnie ze wszczeto dochodzenie i o ile ekspert stwierdzi ze ta zywolapka sluzy wylacznia do lapania ptakow drapieznych handlarz nie bedzie mogl ich sprzedawac Moze ktos mi pomoze lub przynajmniej doradzi co dalej czynic Bardzo lubie te ptaki i bede konsekwentny w dzialaniu


Rozumiem że zgłosiłeś formalnie więc masz status świadka i możesz z tego korzystać. Rób swoje zdjęcia, pytaj regularnie co 2-4 tygodnie o postępy, najlepiej w formie pisemnej. Gdy będzie opinia eksperta poproś o nią.

Krzychu55 - 2012-07-03, 09:28

Handlarz przestal sprzedawac pulapki na ptaki drapiezne Ciesze sie a tego bardzo
Krzychu55 - 2014-10-05, 14:00
Temat postu: stop klusownikom
Niestety nadal legalnie mozna kupic pulapki na ptaki przez internet i to nie tylko.Dzisiaj na rynku w Lomzy tez byly takie pulapki.Policja ktora o tym poinformowalem stwierdzila ze jest to legalne.Posiadac mozna taka zywolapke a klusowac nie mozna.Golebiarze na w/w rynku z usmiechem pozegnali policjanta.Takie to mamy prawo.Dlaczego jednak po interwencji policji 2 lata temu handlarz sie przestraszyl.Widac chyba zalezy to nie tylko od prawa jakie mamy ale i od podejscia do tego tematu policji.
Batman - 2014-10-05, 16:06

Prawo to jedno, a jego znajomość urzędników i funkcjonariuszy publicznych służb to drugie. Dlatego edukować, edukować, edukować. Tyczy się to także prokuratorów, sędziów bo jeśli dochodzi do rozprawy sądowej to oni staja się adwokatem żaby, nietoperza albo diabła ;)
Krzychu55 - 2014-10-05, 16:42
Temat postu: stop klusownikom
Zgoda.Ale co ma uczynic taki wrazliwy osobnik jak ja.Przejsc obojetnie to nie w moim stylu.Pozdrawiam.
Batman - 2014-10-05, 17:21

zgłębić wiedzę w temacie, poczytać troszkę co prawo dopuszcza a czego nie żeby mieć twarde argumenty na przyszłość. Gorzej jeśli istnieją w prawie różne zapisy, które są ze sobą sprzeczne - prawo ochrony przyrody mówi jasno o potrzebie ochrony gatunków ptaków jak szponiaste, a jednocześnie brak zapisu uniemożliwiającego handlu pułapkami i praktycznie niska wykrywalność procederu chwytania ptaków szponiastych :( To już temat na kampanię mająca na celu zmianę prawa, podejścia, świadomości, może wypromowania jakichś metod zaradczych które będzie akceptowalne i skuteczne dla hodowców ptaków a jednocześnie nieszkodliwe dla dzikich zwierząt.
Z pewnością Krzychu co możesz zrobić, to zbierać przykłady rozwiązań i doświadczeń z innych krajów, dowiedzieć się jak to im się udało wprowadzić, a potem zainteresować tematem organizację przyrodniczą, myślę że warto też PROP. RDOŚ-ie i GDOŚ fajnie jakby się wypowiedziały w tym temacie oficjalnie bo to one w końcu za ochronę przyrody odpowiadają i na końcu warto o problemie powiadomić media. Ufff widzisz, nie jest to proste, ale warto podjąć temat :)

wieslawbaginski - 2014-10-06, 14:32

Batman napisał/a:
zgłębić wiedzę w temacie, poczytać troszkę co prawo dopuszcza a czego nie żeby mieć twarde argumenty na przyszłość. Gorzej jeśli istnieją w prawie różne zapisy, które są ze sobą sprzeczne - prawo ochrony przyrody mówi jasno o potrzebie ochrony gatunków ptaków jak szponiaste, a jednocześnie brak zapisu uniemożliwiającego handlu pułapkami i praktycznie niska wykrywalność procederu chwytania ptaków szponiastych :( To już temat na kampanię mająca na celu zmianę prawa, podejścia, świadomości, może wypromowania jakichś metod zaradczych które będzie akceptowalne i skuteczne dla hodowców ptaków a jednocześnie nieszkodliwe dla dzikich zwierząt.
Z pewnością Krzychu co możesz zrobić, to zbierać przykłady rozwiązań i doświadczeń z innych krajów, dowiedzieć się jak to im się udało wprowadzić, a potem zainteresować tematem organizację przyrodniczą, myślę że warto też PROP. RDOŚ-ie i GDOŚ fajnie jakby się wypowiedziały w tym temacie oficjalnie bo to one w końcu za ochronę przyrody odpowiadają i na końcu warto o problemie powiadomić media. Ufff widzisz, nie jest to proste, ale warto podjąć temat :)

Batman, jakąś organizację przyrodniczą chyba reprezentujesz , sprawa jest znana od lat i co zrobiłeś ?
Pozdrawiam

Krzychu55 - 2014-10-09, 14:35
Temat postu: stop klusownikom
Moze jeszcze ten temat kogos #@#@#@ bym sie z tego cieszyl.
Krzychu55 - 2016-03-01, 14:55
Temat postu: stop kłusownikom
W ubiegła niedzielę w wyniku mojej interwencji z udziałem Policji handlarz przestał sprzedawać żywołapki na ptaki drapiezne.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group