To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Owady - Co to za owad

ismaeljw - 2007-03-20, 18:20
Temat postu: Co to za owad
Witam bardzo proszę o zidentyfikowanie tego oto owada :)
Trachys - 2007-03-20, 18:25

Turkuć podjadek
ismaeljw - 2007-03-20, 18:48

dzieki :)
Horpyna - 2007-03-20, 19:44

A co do tego turkucia-,może mi ktoś napisać jak właściwie prawidłowo powinno się preparować tego owada? A przede wszystkim co zrobić z odwłokiem?
Wujek Kryzys - 2007-03-20, 21:48

Horpyna,
Horpyna napisał/a:
co zrobić z odwłokiem

Schowac pod płaszczem :green:

Marinho Chagas - 2007-03-20, 21:57

Droga Horpyno przed chwilą zajrzałem do gabloty, w której jest jeden turkuć. Nie wypychałem odwłoka, a wygląda zupełnie nieźle. Niektórzy wypełniają odwłok małymi kawałkami waty, tak np. mozna robić z Oleicami. Może ktoś się odezwie, kto to z powodzeniem stosował...
Horpyna - 2007-03-20, 21:59

Wujek Kryzys napisał/a:
Schowac pod płaszczem


Eee...Może jakieś inne propozycje???

Marinho Chagas - 2007-03-20, 22:01

Może napompować :lol:
Marinho Chagas - 2007-03-20, 22:02

...tak jak się to robi z larwami motyli
Horpyna - 2007-03-20, 22:07

A co ze skrzydłami? Traktujemy je jak u innych prostoskrzydłych??? :roll:
Marinho Chagas - 2007-03-20, 22:09

Może to błąd ale ja skrzydeł nie rozkładałem
Rafał - 2007-03-20, 22:31

ja nie wypychałem i tez nic się nie zapadło.
Prem - 2007-03-21, 07:53

Mozna wypychac mozna pompowac, lepsze efekty mialem wypychajac watka ewentualnie lignina przesaczona kwasem bornym. Probowalem tez pompowac, ale to zmudny poroces. Niemniej mam fajny patent z wykorzystaniem igly motylkowej i strzykawki 20 ml. Jesli ktos bedzie zaintertesowany to....
Wujek Adam - 2007-03-21, 20:14
Temat postu: Przepis na turkucia z grilla
Cześć!
Czegom to ja nie czynił za lat szczenięcych gwoli zachowania piękna owadzich exponatów? Imałem się różnych praktyk i experymenta udatne (lubo i mniej) prowadziłem na insectów rzędach wszelakich... Jednakowoż ów zapał we mnie nieco przygasł i obecnie skupion jestem nad chrzączczami nie wymagającymi takowego certolenia się :grin:
Oleice wypychałem małymi kuleczkami waty nasączonymi spirytusem, podobnie jak pasikoniki i modliszki. Efekt dobry. Polecam i takie potraktowanie turkucia. Zatrucie. Skalpel. Podłużne nacięcie odwłoka od spodu. Wybebeszenie pęsetą. Przetarcie od wewnątrz naspirytusowanym lub naoctanionym wacikiem. Uformoawanie: a) "cygara" z waty w kształcie i o rozmiarach odwłoka przed preparacją, b) kulek z waty, którymi stopniowo wypchamy powłoki odwłoka, aż przybierze on oczekiwany przez nas kształt /a) czy b) - watę moczymy w jakimś konserwidle - używałem po prostu spirytu/. Zamknięcie rozchylonych powłok, by brzegi rozcięcia zeszły się. Dalsze preparowanie: układanie odnóży - i ewentualnie, jak u innych prostoskrzydłych rozpięcie jednej pary skrzydeł.
Można także to wszystko olać, nabic turkucia na szpilę (tylko nie przez przedtułow :!: - co niestety częste jest) i liczyć na farta, że wysychając nie za bardzo się pokurczy i zdeformuje, ani nie zacznie podgniwać czy pleśnieć, bo i tak się zdarza...
Powodzenia!
Wujek Adam

P@tryk - 2007-03-21, 20:42
Temat postu: Re: Przepis na turkucia z grilla
Wujek Adam napisał/a:
Cześć!

[wewnątrz naspirytusowanym lub naoctanionym wacikiem.

A po co "naspirytusowąc"(nie wiem czy dobrze napisałem :green: )?To jest jakiś środek konserwujący??



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group