To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Budki lęgowe - Budki lęgowe

Joanna Hajduk - 2006-07-12, 12:08

co zrobic jezeli budki dla sikorek sa zajmowane przez mazurki?
w zeszłym roku wygoniły jedną pare -na gniazdo sikor bylo nalozone smieciowate gniazdo mazurków
w tym roku jeszce dokladnie nie sprawdzalam a jest to prawie pewne ze wszystki tzry budki zajely mazurki :cry:

Mirek - 2006-07-12, 12:15

Joanna Hajduk napisał/a:
co zrobic jezeli budki dla sikorek sa zajmowane przez mazurki?

Powiesić je nisko nad ziemią, np. 1,5 m, ale w miejscu bezpiecznym, gdzie nie łażą koty i nie chodzą ludzie. Można też zmniejszyć otwór do średnicy 27-28 mm - przez taki mazurek się nie przeciśnie, ale również i sikora bogatka się nie zmieści. Z powodzeniem wejdzie natomiast modraszka. A swoją drogą mazurki to też fajne ptaki!

Joanna Hajduk - 2006-07-14, 17:28

moze i fajne ale ja wole sikory ,mam tez budke dla modraszek ale one jakos nie sa chetne do osiedlenia-mimo ze zimą jadają w karmniku
no i te mazurki to nie sa pary mieszane (oprócz jednej )a same chlopaki :green:
mają pelno miejsca w dachu domu a zwęszyły budki :neutral:
moze na przyszly sezon spróbuje powiesic je nizej ,choc z tym moze byc problem bo mam Trzy Kotki(nie koty) :green:

Mirek - 2006-07-14, 18:39

Joanna Hajduk napisał/a:
choc z tym moze byc problem bo mam Trzy Kotki(nie koty)

W takim razie trzeba zdać się chyba na mazurki! :wink:

amikosik - 2006-07-15, 00:31

Joanna Hajduk napisał/a:
...no i te mazurki to nie sa pary mieszane (oprócz jednej )a same chlopaki :green: ...


A jak Ty rozpoznajesz płeć u mazurków?

Wadera - 2006-07-17, 20:24

Zeby nie być gołosłowną, przedstawiam moje muchołówki z balkonu. Jest 5 młodych, w tym tygodniu już wylecą z budki.
Polecam! :green:

Wadera - 2006-07-19, 17:28

no i .. wyleciały :cry:
Piotreczek - 2009-02-04, 09:58
Temat postu: Budki lęgowe - kilka pytań
Witam
Powoli zaczyna się czas kiedy należałoby powiesić budki lęgowe dla ptaków. Zrobiłem przez okres zimowy kilkanaście budek w tym półotwarte dla pliszki siwej lub rudzika. Chcę je powiesić w lesie ale nie wiem dokładnie na jakich drzewach najlepiej, na jakiej wysokości i na co jeszcze zwrócić uwagę.
Budki półotwarte myślę że nie powinny wisieć na grubym pniu w widocznym miejscu, poniewać są wtedy mocno narażone na drapieżniki. Proszę o jakieś sugestie jak i gdzie powiesić budki typu półotwatego. Zrobiłem też 10 szt. budek typu A i A1 jeśli ktoś ma doświadczenie z tymi budkami to też proszę o informacje.
Piotr

Piotreczek - 2009-02-04, 14:25

Przepraszam za zamieszanie, nie widziałem że jest osobny dział o budkach lęgowych. Jeśli można to proszę moderatora o przeniesienie mojego tematu w odpowiednie miejsce.
Mirek - 2009-02-04, 15:20

Piotreczek napisał/a:
Chcę je powiesić w lesie ale nie wiem dokładnie na jakich drzewach najlepiej, na jakiej wysokości i na co jeszcze zwrócić uwagę.

Poczytaj sobie tutaj: http://bocian.org.pl/schronienia

Piotreczek - 2009-02-04, 18:40

Dziękuję Mirek za linka - przeczytałem cały, ale nie ma tam nic o budkach półotwartych. A właśnie o taki typ budki chciałem zapytać gdzie ją powiesić, bo obawiam się, że może być zrabowana przez jakiegoś drapieżnika. Może ktoś coś napisać na ten temat?
Dziękuję i czekam na odpowiedzi.
Piotrek

Basior - 2009-02-04, 21:06

Budki półotwarte wieszane na drzewach w odsłoniętych miejscach mogą być pułapką dla ptaków, powiesiłem tak kilka w ramach eksperymentu ale ptaki jakby wyczuwają niebezpieczeństwo i nic sie nie zaległo.
Ja zalecam wieszanie takich budek w ukryciu, np. pod okapem domu lub garażu, na drzewie obrośniętym pnączami. W budce pod okapem garażu, zresztą przy drzwiach wjazdowych gdzie często się chodzi, mialem 2x lęg rudzika i 1x pleszki za każdym razem z sukcesem, ptaki wyraźnie nie bały sie ludzi i raczej korzystały z ich obecnosci, która odstrasza drapieżniki. Na tym samym garażu w Podkowie Leśnej z drugiej strony od lasu, na desce pod okapem kosy wielokrotnie próbowały wyprowadzić młode bez pozytywnego rezultatu.
Tak wiec można na budynkach, tak jak budka Wadery kilka postów wyżej - na balkonie pod okapem z sukcesem zajeta przez muchołówki, mozna probowac na drzewach w lesie, ale zajmowalnosc znikoma.
I jeszcze jedno, nasze budki mają wąską szczelinę wlotową i wysuniety do przodu daszek, a nie rozwartą paszczę jak na rysunkach w niektórych poradnikach (w celu zwiekszenia bezpieczeństwa).

Piotreczek - 2009-02-04, 21:35

Dziękuję bardzo za informacje. Domyślałem się, że nie za bardzo pasuje taka budka na pień drzewa. Powieszę te budki pod zadaszeniem lub okapem garażu i starej stodoły. Zobaczymy co się będzie działo. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
Piotrek

Piotreczek - 2009-02-05, 08:55

W książce "Ptaki Polski" Andrzeja Kruszewicza przeczytałem że dobrze jest wywiercić w dnie budki 4 otwory o średnicy 8-10mm przez które wypadają pchły i inne pasożyty. Jest to podobno bardzo korzystne dla ptaków i wcale im nie przeszkadza. Czy ktoś robił już coś takiego?
krogulec - 2009-03-15, 23:45

Witam po raz pierwszy spotkałem gniazdo w budce z samego igliwia sosnowego,Kto mógł być właścicielem tego gniazda.Budka dłubana otwór 32mm. zawieszona na skraju lasu i rzeki na wys.3,5m.las mieszany.Igliwie w budce było w przedziwny sposób splecione i bez żadnej wyściółki.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group