To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

Rośliny - Rośliny Ziemi Łukowskiej

Hering - 2014-10-09, 19:39

Na jesiennym Polesiu spotkałem się z ... aldrowandą pęcherzykowatą - Aldrovanda vesiculosa . To jedyny w swoim rodzaju gatunek atlantycki. :lol: Należy do rodziny rosiczkowatych . Jak każdy porządny przedstawiciel tego klanu jest mięsożerna. Dodatkowo jest rośliną pływającą . Warto dodać , że podlega ochronie ścisłej . Na kartach Polskiej Czerwonej Księgi Roślin ma status gatunku krytycznie zagrożonego . W prawie międzynarodowym chroniona także - Konwencją Berneńską oraz Dyrektywą Siedliskową UE.
niccolai - 2014-10-13, 12:23

Hering napisał/a:
Na jesiennym Polesiu spotkałem się z ... aldrowandą pęcherzykowatą - Aldrovanda vesiculosa . ...

Zapraszam z tą informacją TUTAJ. Przy okazji liczę na relacje dotyczące innych gatunków i miejsc ich występowania ;-)
A wracając do aldrowandy, to spotkanie odbyło się "in situ", czy "ex situ"? ;-)

Hering - 2014-10-14, 20:20

niccolai napisał/a:
A wracając do aldrowandy, to spotkanie odbyło się "in situ", czy "ex situ"? ;-)

Wspomniane odwiedziny aldrowandy to ,,ex situ,,. :green:

Hering - 2014-10-15, 08:53

Na torfowiskach wysokich i przejściowych w gm. Adamów obficie owocuje żurawina błotna - Oxycoccus palustris . Jednak co najciekawsze w październiku ... kwitną także nieliczne okazy. :shock:
Hering - 2014-10-17, 19:24

Odwiedziłem żywotne stanowisko narecznicy grzebieniastej - Aspidium cristatum . Na torfowisku przejściowym wśród zarośli wierzbowych w gm. Serokomla tworzy imponujące zgrupowania. Wszystko to w otoczeniu licznych bagiennych - roślinnych sąsiadów . W Polsce ma status gatunku zagrożonego. Inna nazwa taksonu to ... nerecznica grzebieniasta . Charakterystyczną cechą gatunku są skrętolegle ulistnione kłącza . :idea:
Hering - 2014-10-23, 09:00

Dzisiaj skończyła się zadziwiająco łaskawa - październikowa aura. Pozwoliło to jednak na ,,zbotanizowanie,, znacznej liczby uroczysk Ziemi Łukowskiej. Wyniki , podobnie jak pogoda zaprezentowały wiele florystycznych niespodzianek . Tak licznych , że miesiące wiosenne i letnie nie porównują się z tym niesamowitym okresem 2014 r.
Jednym z takich florystycznych rarytasów jest odkrycie żywotnego stanowiska - nadwodnika sześciopręcikowego - Elatine hexandra. :green: Gatunek zasiedla muliste dno okresowego zbiornika wodnego. Jest to roślina jednoroczna. Występuje w dwóch formach siedliskowych - lądowej i wodnej. Takson podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Figuruje także w Polskiej Czerwonej Księdze i liście wśród roślin narażonych na wymarcie. Ciekawostką nadwodnika sześciopręcikowego jest zjawisko rozprzestrzeniania się za pośrednictwem ... ptaków - epizoochorycznie. :shock: .

niccolai - 2014-10-23, 10:41

Hering napisał/a:
Odwiedziłem żywotne stanowisko narecznicy grzebieniastej - Aspidium cristatum [...] Inna nazwa taksonu to ... nerecznica grzebieniasta
To nie jest inna, tylko WŁAŚCIWA, nazwa taksonomiczna! Nazwa nerecznica wywodzi się od nerkowatego kształtu kupek zarodnionośnych, natomiast nieszczęsna "narecznica", to błąd w wydaniu "Roślin Polskich" Szafera, pokutujący i powielany w wielu publikacjach ;-)

Hering napisał/a:
Jednym z takich florystycznych rarytasów jest odkrycie żywotnego stanowiska - nadwodnika sześciopręcikowego - Elatine hexandra. :green:
No proszę! A ja dowiaduję się o tym dopiero z Forum? :wink: Mogę prosić jakieś szczegóły i fotki na maila? :cool:
Hering - 2014-10-27, 17:46

Penetracje terenowe mateczników Ziemi Łukowskiej zaowocowały nieoczekiwanym spotkaniem brodaczki zwyczajnej - Usnea dasypoga. Porost wbrew pozorom wynikającym z drugiej części nazwy gatunkowej ... zwyczajna jest gatunkiem rzadkim. :shock: Jak należy się spodziewać jest także objęta ochroną. W Polsce należy do organizmów zagrożonych. Zalicza się także do taksonów tak cennych . że figuruje wśród gatunków strefowych .Brodaczka zwyczajna zasiedlała pień wiekowej olchy. :idea:
Hering - 2014-10-31, 18:30

Były wspomniane zwierzęta , czas zamyślić się i nad roślinami Ziemi Łukowskiej. Proces przemijania czasu dotyka także licznych przedstawicieli flory. Tutaj lista gatunków , które ,, odeszły,, z naszego terenu jest znacznie obszerniejsza. :cry: Wybrałem storczyka - obuwika/Cypripedium calceolus. /. Botaniczne cudeńko , podobnie jak i głuszec zasiedlało ten sam obszar leśny. Również termin wycofania się z Ziemi Łukowskiej jest zbliżony. Jednak w tym przypadku nie stawiam jeszcze przysłowiowego krzyżyka. Lasy Łukowskie są przepastne , a eksploracje terenowe trwają ... :green:
Hering - 2014-11-08, 18:03

Dużym zaskoczeniem w świecie botaniki było odnalezienie stanowiska żywca cebulkowego - Dentaria bulbifera :grin: . W podłukowskich zbiorowiskach leśnych reprezentuje element o charakterze górskim. Ten niezwykle oryginalny gatunek zaliczany do roślin ... częściowo żyworodnych :shock: . Żywiec cebulkowy zwany także żywcem bulwkowatym , rozmnaża się wegetatywnie za pomocą bulwek w kątach liści. Na wspomnianym stanowisku zlokalizowano tylko kilka okazów. Jako ciekawostkę dodam , że w opracowaniu florystycznym tego terenu - gatunek miał status o niepotwierdzonym występowaniu. :idea:
Hering - 2014-11-14, 20:11

Szanowni użytkownicy i sympatycy Forum w temacie Rośliny Ziemi Łukowskiej. Zapraszam na moją stronę autorską na Facebook - https://www.facebook.com/...903822132974715 .
Władysław Kłak - 2015-01-05, 22:29

Hering napisał/a:

Byłem obejrzałem podoba mi się ,najważniejsze, fotka i wyczerpujący opis. Podziwiam dokładność. Dzięki.

calamita - 2015-02-04, 20:09

w przyrodzie huśtawka: raz wiosna raz zima, a w Lasach Łukowskich pięknie zakwitły wawrzynki co zaobserwował KL
calamita - 2015-02-07, 10:32

a oto zdjęcia tegorocznych "wcześniaków"
niccolai - 2015-03-22, 18:42

calamita napisał/a:
w przyrodzie huśtawka: raz wiosna raz zima, a w Lasach Łukowskich pięknie zakwitły wawrzynki
Huśtawka pogodowa trwa nadal - pogoda typowo marcowa - raz ciepło, raz zimno. Mimo to rośliny weszły już w fazę wegetacji i wiele hemikryptofitów rozpoczyna wzrost. Na Wysoczyźnie Żelechowskiej wawrzynki już przekwitły, ale kwitnienie rozpoczyna lepiężnik różowy, lada moment zaczną kwitnąć złocie - a więc sezon 2015 można uznać za otwarty :-)
Liczę na relacje z innych miejsc Ziemi Łukowskiej ;-)



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group