Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Planowane działania przed sezonem 2007
Autor Wiadomość
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-08-21, 18:23   Planowane działania przed sezonem 2007

Oczywiście chodzi o to co będzie robione w temacie ochrony pustułki jesienią br. Planów jest sporo.
Otóż mamy otrzymać nieodpłatnie 100 skrzynek dla pustułek. Ponieważ jest to 3 razy mniej niż rok temu, więc chyba sobie z tym poradzimy. Planuję dalsze wieszanie na liniach energetycznych - tutaj budki najlepiej się sprawdzają. Mam nadzieję, że pod moim okiem zawieszone zostaną na słupach 52 skrzynki, czyli tyle samo co w ub. roku i głównie na terenie działania Rejonu Energetycznego Siedlce, ew. na terenie Rejonu Energetycznego Sokołów!
Czeka nas też inna, trochę syzyfowa praca - trzeba podobijać na przednich ściankach wielu budek z przodu deseczki, aby generalnie przednia ścianka była wyższa. Na podstawie wyników odnoszę wrażenie, że budki z niskimi ściankami (tylko 5 cm- dostaliśmy dużą partię takich bud w ub. roku :sad: ) są słabo akceptowane przez pustułki i w większym stopniu narażone na drapieżnictwo krukowatych!
Pozostałe 48 skrzynek powędrują w różne miejsca:
okolice Krzywdy;
na Kurpie;
okolice Piaseczna;
może jeszcze nad Bug;
Krótko mówiąc tam, gdzie obserwuje się pustułki.
Na tym nie koniec. Kilkanaście budek - do 15 - wykona we wrześniu szkoła - Gimnazjum w Domanicach Kolonii. Kilka bud we własnym zakresie zarzeka się wykonać Tomek Grabowski. Również kilka bud (prawdopodobnie) przekaże Ussuri do Warszawy - to działania prowadzone przez Ł. Rejta i amikosika. Prawdopodobnie do działań na rzecz pustułki przyłaczy się też szkoła w Żelechowie - nauczycielka ma dzwonić do mnie we wrześniu! To na razie tyle z tych konkretnych informacji.
Mam nadzieję, że we wrześniu uda mi się podsumować materiały z dotychczasowych działań na rzecz ochrony pustułki prowadzonych przez BOCIANA. Efekty, jak dla mnie są bardzo dobre, więc warto działać, o czym wiele osób już się przekonało!
_________________
TP Bocian
 
     
XmurzynX 

Posty: 63
Skąd: Węgrów
Wysłany: 2006-08-23, 22:46   

Mirek napisał/a:
i w większym stopniu narażone na drapieżnictwo krukowatych!

Mirku, czy są jakieś wstępne dane ile lęgów w budkach mogło ulec w ten sposób zniszczeniu?!
_________________
Darek Michałowski
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-08-24, 06:06   

XmurzynX napisał/a:
czy są jakieś wstępne dane ile lęgów w budkach mogło ulec w ten sposób zniszczeniu?!

Są, tylko kłopot jest jeszcze taki, że były pary przy budkach, które nie wiadomo czy przystąpiły do lęgu. Bez wejścia na drzewo i sprawdzenia środka budki nie da się jednoznacznie określić czy była strata (powinny zostać skorupki jaj) czy też ptaki rzeczywiście nie złożyły jaj. Jak podają autorzy w monografii o pustułce, cn. 30% ptaków w populacji możę się nie gnieździć. Są to pewnie ptaki w pierwszym roku życia.
_________________
TP Bocian
 
     
Jurgens 


Posty: 19
Skąd: Lubartów
Wysłany: 2006-08-28, 22:23   

Chciałem tylko dodać, że udało mi sie nakłonić Nadleśnictwo Lubartów do zbudowania kilku ( zastępca nadleśniczego nie powiedział dokładnie ile) budek. Również uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Lubartowie oraz Liceum nr 2 zbudują kilka/naście budek. Także do Waszej mapki z porozwieszanymi budkami zapewne będziecie mogli dopisac Lubartów :grin: W połowie września napiszę sprawozdanie ile budek udało mi się zdobyć. Trzymajcie kciuki :wink:
I na koniec jeszcze prośba o pomoc. Gdyby ktoś był z okolic Lublina i mógł załatwić jeszcze kilka budek to proszę o kontakt na PW albo gg 2676039
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-09-01, 06:41   

Jurgens napisał/a:
Trzymajcie kciuki

Trzymamy :green:
_________________
TP Bocian
 
     
Bella 

Posty: 64
Wysłany: 2006-09-03, 21:19   

przydaloby i sie u nas cos powiesic, mamy tu sporo pustulek. Nie widzialam nigdy gniazd ale tez szczegolnie nie szukalam, jednak czesto widuje teptaki polujacew okolicy. kominow slupow i blokow ci u nas dostatek
 
     
Bella 

Posty: 64
Wysłany: 2006-09-03, 21:22   

dodatkowym dowodem na obecnosc pustulek moze byc tez smutny fakt zwiekszajacej sieilosci poszkodowanych ptakow. W tym roku 2..ale w zeszlym trzy.
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-09-03, 21:23   

Bella napisał/a:
kominow slupow i blokow ci u nas dostatek

To rozejrzyj się za specjalistami, którzy chodzą "po wysokościach". Na Śląsku powinno być więcej takich ludzi niż na Mazowszu!
_________________
TP Bocian
 
     
Bella 

Posty: 64
Wysłany: 2006-09-03, 23:26   

Mirek,
pracownicy firmy budowlanej, elektrycy no i strazacy. Tyle znam :) plus moj tata, fanatyk drapoli zaangazowany w to bardzij niz ja :wink:
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-09-15, 14:00   

Właśnie wczoraj przyjechało do nas 48 skrzynek pustułkowych (ze 100 zaplanowanych). Trzeba je będzie jeszcze pomalować, powbijać tu i ówdzie trochę gwoździ. Do budek zaplanowanych do powieszenia na słupach energetycznych dokupić trzeba jeszcze metalowe listwy, odpowiednio je wygiąć, przymocować do skrzynek. Czyli roboty trochę jeszcze zostało... No a potem zorganizować wieszanie! :green:
_________________
TP Bocian
 
     
PePe 


Posty: 234
Skąd: W-wa i okolice
Wysłany: 2006-09-15, 14:06   

Zgadza się Mirku, na Ślasku wysokosciowców nie brakuje - ważne aby znaleźć zapaleńców wysokościowców.
Z tego co jednak pisze "śliczna" to nie brakuje jej ochotników :smile:
Już pisałem, że niedługo pustuła będzie bardziej popularna od mazurka i wówczas Mirek zmieni projekt na...?? :roll: rybołowa ?? Co Ty na to Mirku?
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-09-15, 14:11   

PePe napisał/a:
Co Ty na to Mirku?

Przedtem jeszcze rozmnożymy kraskę :green:
_________________
TP Bocian
 
     
PePe 


Posty: 234
Skąd: W-wa i okolice
Wysłany: 2006-09-15, 14:47   

Wiesz, jak już będzie wszędzie i wsżedzie będzie miała domki z lodóweczką , praleczkę, kamyczkami pod jajeczka, bez kredytu hipotecznego, to się będzie mnożyć w króliczym pędzie :green:
 
     
Pełek 
Jakub Pełka


Posty: 421
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-09-16, 11:59   

Ide w poniedziałek do SP nr.5 w Krk, oraz do innych okolicznych podstawówek popytac czy nie porobili budek ptasich dla parków w KRK. Budek tu tyle co kot napłakał....
_________________
"Those were the days of good hunting and good sleeping" R.Kipling
Zdjęcia lotnicze małych obszarów - www.gisproject.pl
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo