Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
obserwacja bocianów
Autor Wiadomość
dissidens 
wodnik

Posty: 128
Skąd: Dolina Karpia
Wysłany: 2007-05-14, 15:02   

Czy jest sens budować im gniazda nowe? Macie jakieś zasady wybierania takich miejsc? Empatia potrzeb bocianich jest? :green: Pewnie czują jakieś promieniowanie, miejsca mocy, żyły wodne, do tego wiatr... Mam wrażenie że u nas mogłoby być więcej bocianów, może im się nie chce gniazd budować... albo nie mają gdzie ich budować...

Druciarze mogliby założyć coś na słupach na swój koszt w podanych miejscach?

Może ktoś zlustrowałby Przeciszów www.przeciszow.iap.pl gdzie by mogły być gniazda i jakiego typu (słupy, drzewa, domy) można np na moim dachu stajenki-stodoły wysokiej na skraju pól, więc miałby nieźle, prosto na zielone użytki bo takie mam koło zabudowań. Blisko też łąki, stawy niedaleko prywatne :lol: W każdym razie zgłaszam chęć do zgody na umieszczenie profesjonalnie umocowanego gniazda na dachu dachówkowym, a może dwa od razu? Czemu nie? :green: :green: :green:
_________________
www.dk.eco.pl
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-05-14, 17:58   

dissidens napisał/a:
zgłaszam chęć do zgody na umieszczenie profesjonalnie umocowanego gniazda na dachu dachówkowym, a może dwa od razu?

Wielu jest takich chętnych, a przyrodnicy nie nadążąja z interwencjami przy istniejących już gniazdach :roll:
_________________
TP Bocian
 
     
irbis 


Posty: 612
Wysłany: 2007-05-14, 20:52   

Cytat:
zgłaszam chęć do zgody na umieszczenie profesjonalnie umocowanego gniazda na dachu dachówkowym, a może dwa od razu? Czemu nie?
_________________

Czy więźba Twego dachu aby na pewno temu wyzwaniu podoła :???: :roll: :wink:
 
     
dissidens 
wodnik

Posty: 128
Skąd: Dolina Karpia
Wysłany: 2007-05-15, 08:55   

Kurcze proponuję skleić kilka wątków o gniazdach w jeden.

Cytat:
Wielu jest takich chętnych, a przyrodnicy nie nadążąja z interwencjami przy istniejących już gniazdach


To chyba dobrze że są tacy chętni jak ja? Co prawda idealnie byłoby gdybym to sam zrobił, sfinansował, ale może za rok, dwa :)

Cytat:
Czy więźba Twego dachu aby na pewno temu wyzwaniu podoła

Zależy jakie to gniazdo, zakładam że takie współczesne 5 gwiazdkowe "m" zatem cieżkie, strasznie wieje u nas, z domu nieraz dachówki lecą, ale dom jest wyższy, chyba dlatego. Być może (raczej na pewno) trzeba takie gniazdo zrobić z mocowaniem do drewnianej konstrukcji dachu, czyli zdjąć trochę dachówek i mocować do belek (stal może być?), wtedy żadna wichura nie zrzuci całego, do tego budynek nie jest uziemiony... Sorki że wlazłem trochę w zły wątek, rozbawiło mnie że notujecie "obserwacje bociana" jakby to był jakiś ślepowron czy inna rzadkość, ale w sumie spoko. Faktycznie jest jakby rzadszy i u nas, ale kiedy byłem w Polsce północno wschodniej to szok. Genialne jak bociek jest na starej chałupie czy stodole krytej strzechą jeszcze... to takie POLSKIE.

Temat gniazd wymaga podejscia PRO. To zaoowocuje wzrostem liczebności populacji, dawno na to powinniście wpaść sami.

Czyli certyfikowane firmy wykonawcze w całym kraju, tudzież organizacje z działalnością gospodarczą i system aplikujących organizacji o granty na to. Oczywiście chodzi nie tylko o gniazda bocianów. Trzeba zrozumieć że wielu ludzi chce gniazda, ale powiedzmy połowa nie zrobi tego nigdy na swój koszt, zresztą liczy się też profesjonalizm pod kątem ornitologicznym, inżynieryjnym, sanitarnym, przepisy, prawo, budynki, dachy nie mogą na tym cierpieć, kiedy będziecie tego pilnować wszystko będzie jak należy dla boćków. Można jak piszecie przedobrzyć i wywołać bocianie WOJNY :roll: czy też w przypadku słabej bazy pokarmowej zagłodzić boćki. U mnie raczej jest ok. Mozaika pól, łąki, stawy, w końcu to Dolina Karpia, obok jest gmina Zator z 40% powierzchni wód powierzchniowych.

Na pewno w mojej gminie Przeciszów koło Oświęcimia, w trzech sołectwach na 35 km/kw gniazduje conajmniej kilkanaście bocianów, ile to pewnie wie Czaplon, albo TnZ, FWIE, te środowiska przede wszystkim. Widzę też puste gniazda, na oko mają wady, są przy drodze zbyt może ruchliwej, gałęzie, może też za małe są itd pewnie to gospodarze sami robili jak umieli... co ciekawe pani sekretarz naszej gminy została skarbnikiem organizacji LGD Dolina Karpia statatutowo także celem jest "ornitologia" :lol:

Słowem Bocian uderza do nas do UG z projektem budowy gniazd w gminie (w tym bocianich) gmina to przyjmie do dwóch miesięcy, albo zaprosi za rok (nowy budżet) konkurs miesiąc, wygrywacie, kasa i działacie jesienią. Za rok boćków jak mrówek w gminie Przeciszów będzie :lol:
 
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-07-03, 22:07   

Nasze bocki w Dąbrowie Góniczej tuz za granica mojej działki maja 3 młode przeszly burze a bocki sie maja dobrze obok gniazda wyrwało kilka drzew w jedno uderzył piorun tuz przed gniazdem ale rodzice dzielnie sobie radzą choc teren jest z przewaga nieużytków których nikt nie kosi nie maja zbyt łatwego dostepu do pozywienia przewaznie maja 2 lub 3 młode

Mlode Boćki 3.jpg
Plik ściągnięto 10159 raz(y) 73,67 KB

Młode Bocki 2.jpg
Plik ściągnięto 10159 raz(y) 74,42 KB

Młode Bocki.jpg
Plik ściągnięto 10159 raz(y) 73,24 KB

_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-04, 05:29   

Maria02 napisał/a:
wyrwało kilka drzew w jedno uderzył piorun

A nasze okolice burze jakoś omijają, deszczowe fronty jakoś nie dochodzą na wschód. A boćki maja sporo młodych. Tu i ówdzie jest i po 5 młodych, a 4 to nic nadzwyczajnego :grin:
_________________
TP Bocian
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2007-07-04, 09:08   

Mirku od kiedy ja pamietam to gniazdo to zawsze było tam najwiecej 3 bocki teren zupełnie nie rolniczy łaki niekoszone bo to nieuzytki jeszcze wiosna bocian moze wejsc ale czerwiec lipiec kiedy trzeba najwiecej pozywienia to bockowi nawet głowy by nie było widac trawa wysoka 'Na wiosne zaczna sie kolejne wypalania i tak co rok 'Totez ta moja platforma stoi juz 4 lat nie zamieszkana i niewiem czy kiedys bedzie 'W okolicy najblizej ok 30 km sa nastepne bociany dlatego tez dla mnie to wielka pociecha jak widze 3 bocki to juz sukces dlatego ze nieraz było tylko 2 fajnie ze macie tam po 5 ja ciesze sie jak wiosna wracaja nasze bo bocki to w okolicy rzadkość :lol:
_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-04, 09:19   

Maria02 napisał/a:
ja ciesze sie jak wiosna wracaja nasze bo bocki to w okolicy rzadkość

U nas to taki duży pospoliciuszek :wink: i sporo z nim kłopotów mamy...
_________________
TP Bocian
 
     
Karol 

Posty: 71
Wysłany: 2007-07-04, 12:38   

Dzis obserwowałem przelot bocianów w liczbie 34 ptakow "w kominie"na południe.Czyżby przelot?
 
     
Robert M. 


Posty: 304
Skąd: Opole / Branice
Wysłany: 2007-07-20, 18:05   

Dizś też widziałem lecące ptaki w kominie powietrznym, było ich conajmniej 100 :shock: Pierwszy raz widziałem takie ilości tych ptaków.
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-07-20, 19:32   

Karol napisał/a:
Dzis obserwowałem przelot bocianów w liczbie 34 ptakow "w kominie"na południe.Czyżby przelot?

Robert M. napisał/a:
Dziś też widziałem lecące ptaki w kominie powietrznym, było ich conajmniej 100 Pierwszy raz widziałem takie ilości tych ptaków.

Może to stada gromadzących się już po odbyciu lęgów ptaków lub ptaków nielęgowych, które zwyczajnie koczują a przelot na południe był przypadkowy, bo akurat były takie prądy powietrzne :roll:
_________________
TP Bocian
 
     
rafklim 
Ostoja IBA nr 145


Posty: 630
Skąd: centum Polski
Wysłany: 2007-08-02, 06:47   

Czy ktoś obserwował bociany siedzące w dużej liczbie na drzewie, bo ja widziałem 17 bocianów na jednym uschnietym drzewie !!! Ciekawy to był widok, szkoda że nie miałem aparatu :cry:
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-08-02, 07:09   

rafklim napisał/a:
Czy ktoś obserwował bociany siedzące w dużej liczbie na drzewie, bo ja widziałem 17

Ostatnio widziałem w czerwcu, jak zbierały się na noclegowisko na topolach otoczonych łąkami- jakieś 12-13 os.

A wczoraj, razem z Kamilem6 mieliśmy w terenie stadko 40 bocianów - głównie młode koło wsi Wólka Soseńska w gm. Mordy na niewielkiej łące. Chodziły między krowami. Foty mam, ale z analoga - jeszcze nie wywołane.
_________________
TP Bocian
 
     
Gosia 

Posty: 80
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-02, 08:39   

Cytat:
Czy ktoś obserwował bociany siedzące w dużej liczbie na drzewie ?


W zeszłym roku przez ponad tydzień obserwowałam bociany gromadzące się na drzewie, nad Liwcem.

_________________
Klub Ciconia
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2007-08-02, 12:01   

Gosia napisał/a:
nad Liwcem.

a koło jakiej miejscowości?!
_________________
TP Bocian
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo