Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
moje budki legowe !
Autor Wiadomość
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-11-30, 17:14   

brzoza - :lol:

dąb - ale deski? oflisy debowe? całe pniaki?
 
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-12-20, 12:50   

juhuuuu
załatwiłem 60 listewek o wym. 65cm dł, o podstawie ok,2,5cm x 4cm :grin:

Teraz trzeba dobrze pomyślec jak to racjonalnie pociac, zeby wszystko zuzyć, poczekaj az odpuszcza mrozy i ruszy budowa (na razie mam tylko drewno na szkielet...) budek legowych dla puszczyka uralskiego :green:

ps. Mam nadzieje, ze jestem na tyle odpowiedzialny, zeby dobrze zrobić, dobrze powiesic i co roku kontrolowac budki :twisted:
 
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-12-27, 18:24   

Mój prototyp budy dla urala.

I mam pytanko do Basiora. Czy lepiej dac 2 takie listewki na tył, jak jest na przodzie czy nie dawac i przez to zostana zbudowane 2 budy wiecej? Oczywiscie listewka da wiekszą sztywność, ale i tak okorowane oflisy na to pajdo wiec...a roznica miedzy 8 a 10 budami cos znaczy, wiec nie wiem;/

DSC_0745-1.JPG
Plik ściągnięto 132 raz(y) 94,99 KB

DSC_0747-1.JPG
Plik ściągnięto 127 raz(y) 119,42 KB

DSC_0748-1.JPG
Plik ściągnięto 133 raz(y) 113,6 KB

 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2009-12-27, 22:19   

TB, nie podobają mi się te twoje listewki, do tego mają byc przybite oflisy? Coś za słabe mi się to widzi, jesli już musisz robić taki szkielet to z porządnych listew- grubych. A w ogóle widze ze sie nie uczysz, ankieta twoja wykazała, ze jeśli chcesz zrobić porządną i trwałą budę to użyj desek. Szczególnie dotyczy to skrzynek dla sów, które muszą być szczególnie trwałe i wytrzymać wiele lat, zanim w ogóle je jakaś sowa znajdzie.
Skrzynka z desek po zbiciu wzdłuż krawędzi tworzy jakby monolit, te oflisy będą do cienkich listewek przybite, na dodatek juz teraz można sie domyśleć, że podczas ich przybijania ta konstrukcja się rozleci - osłabienie na miejscu łączenia trzech listew - wszystko połączone do czoła, na styk..., na dodatek wkrętami, które już spowodowały osłabienie materiału. Oczywiście, jeśli pomyślisz, to można to zrobić solidnie wg twojego pomysłu, ale popracuj nad tym.
I jeszcze jedno pytanie, są gdzieś u Ciebie urale?? Ponoć jakiś się plątał po Oświnie, ale gdzie indziej? Wiesz coś o tym, czy moze to jakis kolejny szalony pomysł? Wiesz w ogóle coś o uralach?? Byłes kiedyś na nocnym wabieniu? Rozpoznajesz głos? Słyszałeś kiedyś puszczyka zwyczajnego? Znalazłeś jego dziuplę? Bo jak sie ural zagnieździ w twojej budzie, a ty aby go zidentyfikować będziesz tam właził robić mu zdjęcia to ja dziękuje, ban dożywotni dostaniesz.
nie wiem czy ci dawać tego linka, bo jeszcze bardziej sie napalisz, lekcje odrobione?
wyprawa na urala
:smile:

PS. Jak chcesz sie przekonać czy budka ok, to zrzuć ją na ziemię z pierwszego piętra, jak sie nie rozwali to wieszaj - tak testowaliśmy skrzynki dla pustułek wykonane przez uczniów właśnie, po tym jak sie zaczęły rozsypywać podczas montażu na drzewie. A inny test - podnieś na niej samochód podnośnikiem ( w celu wymiany koła, w błocie) - test z Balnicy.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-12-27, 22:42   

Juz dawno to przeczytałem, wiec dostałem takiego powera :) ale zeby cykac fotki przy gniazdach trzeba miec zgode, a tu rodzi sie problem...

Masz racje z listewkami :sad: ta jedna buda zostanie...zaczne sie rozgladac za deskami o szerokosci 30cm...tak taka buda powstanie w +/- 30min ( nie liczac ciecia na krajzedze).

Co do wytrzymałosci - pisałem o podobnym testowaniu sztucznyc gniazd (to dopiero był pomysł) to Mender mnie zjechał.... :roll:

Ural jest koło Oswinia (wole nie ujawniac takich danych na publicznym forum :roll: )...

Basior - skoro Pani konserwator jest za moim pomysłem, to mnie nie dołuj... :razz:
 
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-12-27, 23:07   

A mozna by jeszcze jakies uwagi co do bud dla urali? Pomijając materiał i wymiary, to cos o czym warto pamietac?! Ile listw przytrzymujacych z tyłu? 1 czy 2 ?
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2009-12-27, 23:40   

TB napisał/a:
Basior - skoro Pani konserwator jest za moim pomysłem, to mnie nie dołuj... :razz:
Nie zauważyłem jakoś uzasadnienia akcji...
_________________
www.ussuri.pl
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-12-27, 23:54   

Basior napisał/a:
TB napisał/a:
Basior - skoro Pani konserwator jest za moim pomysłem, to mnie nie dołuj... :razz:
Nie zauważyłem jakoś uzasadnienia akcji...


ale mi to akcja! I co jest w tym złego? Przeciez ural nie buduje gniazd, lecz szuka, a nie zawsze znajdzie odpowiedni "lokal" i dawanie dla urala odpowiedniego domu jest chyba wystarczajacym uzasadnieniem!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2009-12-28, 05:26   

TB napisał/a:
Przeciez ural nie buduje gniazd, lecz szuka,

I bez problemu znajdzie, np. po myszołowie!
_________________
TP Bocian
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-12-28, 10:20   

To po co wieszacie dziesiątki budek dla pustułek? - przeciez tez moze znaleźć opuszczone gniazdo kruka.
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2009-12-28, 10:34   

TB napisał/a:
To po co wieszacie dziesiątki budek dla pustułek? - przeciez tez moze znaleźć opuszczone gniazdo kruka.

Też sie niektórym naukowcom tak wydawało, niestety sie pomylili...

Ale ural to nie pustułka.

TB napisał/a:
ale mi to akcja! I co jest w tym złego?

Nic złego nie jest, poza tym że osoba która chce majstrowac przy tak rzadkim gatunku niewiele o nim wie. To po pierwsze. Z tego wynika tez drugie ale - czyli czy Twoje działania odniosą jakiś skutek.
I w zasadzie to tyle, jesli bym miał pewność czy budka którą zajmie ural sie nie rozleci podczas lęgu.
_________________
www.ussuri.pl
Ostatnio zmieniony przez Basior 2009-12-28, 10:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-12-28, 10:36   

wracajac to tematu bud (i tak mnie nie przekonanie, zebym nie robił) czy buda na zewnatrz ma miec 30x30cm(wewnatrz 27,5) czy wewnatrz 30x30cm (czyli na zewnatrz 32,5)?
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2009-12-28, 10:39   

TB napisał/a:
wracajac to tematu bud (i tak mnie nie przekonanie, zebym nie robił) czy buda na zewnatrz ma miec 30x30cm(wewnatrz 27,5) czy wewnatrz 30x30cm (czyli na zewnatrz 32,5)?

Drogie dziecko, niestety moja głowa to nie książka, przeciez masz chyba metodykę?
Ale jesli mozesz zrobic większą to rób, ural sie nie obrazi.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-12-28, 10:41   

Basior napisał/a:
niestety moja głowa to nie książka,
nie bądz taki skromny :wink:
 
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2009-12-31, 13:06   

witam

dzis załatwiłem 60 sztuk 0,6m desek o szerokosci 30cm i grubosci 2,5cm!! Koszty pomine, ale jaka bedzie przyjemnosc przy ich skrecaniu, i do tego są wilgotne (wiec nie beda pekac)...i prawie pod wymiar.

A wiec moja buda bedzie miała takie wymiary - podst. 0,3mx0,25m; wys 0,6m; przednia sciana 0,3m; daszek 0,3m (o 5 cm bedzie wystawał) i listewki trzymajace 15cm szerokosci i 30długosci - wytrzyma (beda takie 2 - od góry i od dółu)??

DSC_0820.jpg
Plik ściągnięto 132 raz(y) 64,26 KB

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo