Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Basior
2007-06-08, 16:12
Budki lęgowe
Autor Wiadomość
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-04-19, 20:55   

TB napisał/a:
sprawdź czy budy są zasiedlone (zapewne nie)

a ja myślę, że w części z pewnością coś jest - ja bym stawiał na jakąś pobliską szkołę. :wink:
_________________
TP Bocian
 
     
Anula 

Posty: 5
Wysłany: 2010-04-19, 21:24   biedne sikorki

Witam. czy możecie pomóc???

Na balkonie w bloku mam dwie budki lęgowe dla ptaków. W jednej zamieszkały sikorki. Bardzo sie ucieszyłam bo miałam możliwośc obserwować je jak szybko sie zadomowiły. Samica prawdopodobnie złożyła jajka a samiec znosił jej pokarm.
Wszystko było by dalej pięknie ale drugą budką zainteresowała sie para wróbli. Niepokoją i atakuja przylatującego z pokarmem samca. Nie pozwalają mu wlecieć do środka. Nie wiem co mam zrobić. Co mi radzicie, czy wogóle coś należalo by zrobić w tej sprawie.
Po sezonie lęgowym zamierzam zmniejszyć otwór w drugiej budce by wróble nie wlatywały, ale co teraz zrobić. Szkoda mi sikorek. :(
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-04-19, 21:39   

Cytat:
Po sezonie lęgowym zamierzam zmniejszyć otwór w drugiej budce by wróble nie wlatywały,

Jeśli zmniejszysz otwór, to tylko modraszka będzie mogła się zmieścić. Nie napisałaś o jaką sikorę chodzi - domyślam się, że o bogatkę. Jeśli zmniejszysz otwór to nawet bogatka się nie zmieści. Wątpię też, aby bogatka i modraszka zgodziły się ze sobą.
Najlepiej nie rób nic, niech ptaki nawzajem przyzwyczają się do siebie... nie ma co na siłę uszczęśliwiać przyrody.
_________________
TP Bocian
 
     
Anula 

Posty: 5
Wysłany: 2010-04-20, 08:20   

Sikorka modra sie u mnie zagnieździła.

Dziś rano oba wróble siedziały na budce sikorki i nie pozwalały wlecieć jej do środka. Gdy skorka podlatuje do otworu jest przez nie atakowana. Widać po niej że pod koniec dnia jest osowiała i zmęczona ciągłymi atakami. Podejrzewam, że wróble przepędzą ja na dobre, a druga sikorka opóści jaka w celu poszukiwania jedzenia.
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2010-04-20, 14:06   

wyjątkowa sytuacja wymaga wyjątkowych środkow :!:
To jest mój taki skromny pomysł, może nie doskonały.
Wokół budki bogatki postaw "scianę i sufit"z kartonu ( dlaczego karton? - bo łatwiej będzie to można wymodelować niż drewno czy osb) tak, żeby sciany (i sufit oczywiście) zostały wyprowadzone z 0,5m za balkon! (oczywiście, żeby było żadnej sciany przed otworem wylotowym). Mialo by to spowodować, ze (MOŻE!!) wróble przestały by nękać sikory, bo po prostu by ich nie zauważały :wink:
 
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2010-04-20, 15:27   

TB napisał/a:
Wokół budki bogatki postaw "scianę i sufit"z kartonu


Moim zdaniem, chociaż w założeniu ma tylko umożliwić wlot sikorom bez zaczepek wróbli, taka budowla zniechęci zarówno wróble jak i sikory.
_________________
ornitopter
 
 
     
Anula 

Posty: 5
Wysłany: 2010-04-20, 15:50   

Czuje się winna bo rok temu powiększałam otwór w jednej budce. Docelowo budki miały być dla sikorek, wiec otwory były specjalnej wielkości. Żadna sikorka nie zainteresowała sie jednak domkami. Przylatywały za to wróble i próbowały sie dostac do środka. Widząc to postanowiłam w jednej poiwekszyć otwór by był przynajmniej z jednej pożytek.
W tym roku przyleciały sikorki do jednej budki a po jakimś czasie wróble zainteresowały się drugą. Oddalone sie one od siebie jakieś 2m wiec w tym roku roztrzygnięcie sporu zostawie naturze a po sezonie lęgowym zmniejsze otwór albo zostawie tylko jedną budkę.
 
     
ornitopter 
ornitopter

Posty: 205
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2010-04-20, 16:19   

Anula napisał/a:
Docelowo budki miały być dla sikorek, wiec otwory były specjalnej wielkości.

Ciekawe, bo miałem podobną historię. Przez dwa lata wisiała budka o otworze 27 mm, czyli dla modraszek. Nie były zainteresowane wcale, za to mazurki bez skutku próbowały się wcisnąć. A jak tylko powiększyłem otwór do 33 mm, zaraz modraszka tam chciała zamieszkać, ale mazurki już jej nie pozwoliły.
_________________
ornitopter
 
 
     
Jerzyk 
ornitolog


Posty: 332
Skąd: Środa Wlkp.
Wysłany: 2010-04-20, 17:38   

w takiej sytuacji (chociaż teraz już za późno bo okres lęgowy trwa) zlikwiduj jedną budkę, bo dwie na balkon to za dużo troszkę... wtedy będziesz miała tylko jednych lokatorów i problemy powinny zniknąć. też bym wolał mieć sikorki w budce, ale wróbel zmniejsza ponoć drastycznie swoją liczebność, więc może czas go polubić :wink:
 
     
Anula 

Posty: 5
Wysłany: 2010-04-21, 08:27   

Dzięki za podpowiedzi.

W zeszłym roku ocieplali nam blok wiec jerzyki i wróble nie mają gdzie się zagnieżdżać wiec budki stały sie bardzo atrakcyjnym miejscem, ale też uważam że 2 w takim bliskim sąsiedzctwie to za dużo.
Hmmm... tylko którą budkę zostawić - dla wróbli czy dla sikorek...
 
     
Jerzyk 
ornitolog


Posty: 332
Skąd: Środa Wlkp.
Wysłany: 2010-04-21, 16:58   

Anula napisał/a:
Hmmm... tylko którą budkę zostawić - dla wróbli czy dla sikorek...


dla wróbli :]
chociaż obie powinny mieć takie same otwory wlotowe, więc zapewne każdą którą zostawisz zasiedli wróbel :green:
 
     
Modry1994 
Ehhh natura ;)


Posty: 147
Skąd: Łobez
Wysłany: 2010-04-24, 16:43   

Właśnie dostałem 2 budki dla jerzyków. Chcem powiesić ja na północnej ścianie mojego domu. Kiedy powieszę je teraz jest szansa że zajmą je jerzyki? Jak narazie nie zauważyłem żeby przyleciały.
_________________
"To nie Ziemia jest własnością człowieka, ale człowiek jest własnością Ziemi"
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2010-04-26, 12:36   

Modry1994 napisał/a:
Kiedy powieszę je teraz jest szansa że zajmą je jerzyki? Jak narazie nie zauważyłem żeby przyleciały.

Tak, spiesz się, bo jerzyki w pierwszych dniach maja sie pojawią, ale czy zajmą budkę?! Trudno powiedzieć...
_________________
TP Bocian
 
     
Aragorn 


Posty: 75
Skąd: Dolnyśląsk
Wysłany: 2010-04-26, 21:00   

A tam u mnie już jerzyki przyleciały :wink: Są już 3
 
 
     
Hagrid 

Posty: 13
Wysłany: 2016-02-29, 15:39   

Posiadam budkę typu D dno 17x17 kominek wlotowy 6 cm, od dna do wlotu 32 cm tylko ma zrobiony wlot 12 cm więc sam kominek nie zda rezultatu. Co radzicie zakuć blachą przód budki tak ja w budce dla dudków ze strony Adama Tarłowskiego coś takiego http://ussuri.pl/dla-dudka czy zastosować rurę PCV na wlocie a jeżeli tak to jakiej długości? Budka miała mieć 85 mm wlot lecz ma 120 mm więc dla jakich ptaków była by odpowiednia i jeżeli macie info jak rozmieścić szczebelki wew budki to napiszcie czy lepiej zastosować siatkę na wewnętrznej przedniej ściance od dna do wlotu. Czy te 120 mm nie za duże do typu D nie będzie przy ciasnawa dla sów np. Pozdrawiam
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo