Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Basior
2014-02-10, 02:05
Wyhodowane ksylofagi
Autor Wiadomość
jaho 

Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-02-07, 18:51   Wyhodowane ksylofagi

Temat róznych hodowli mamy, wyhodowanych Cerambycidae też więc proponuję temat o związanych z drewnem wyhodowanych gatunkach owadów saproksylicznych.

Na początek gatunek z rodziny Melandryidae - Hypulus bifasciatus. Oba atrakcyjnie ubarwione gatunki naszej fauny z rodzaju Hypulus (H. bifasciatus i H. quercinus) odbywają rozwój w przegrzybiałym drewnie drzew liściastych. H. quercinus nie hodowałem nigdy, podczas gdy H. bifasciatus pozyskałem z leszczyny, wiązu i obecnie z grabu (osobnik ze zdjęcia) z miejscowości Pilawa pod Warszawą dn. 18.01.2010. Imago wygryzło się 2.II.2010 i należy dodać, że w tym stadium gatunek ten też zimuje.

Hypulus bifasciatus.jpg
Plik ściągnięto 295 raz(y) 27,39 KB

_________________

 
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2011-02-07, 20:47   

W takim razie i ja spieszę się pochwalić pewną ciekawą hodowlą próchnoluba:

W 2010 na Sycylii, w Parku Narodowym Nebrodi, w okolicach jego najwyższego wzniesienia - szczytu Monte Soro, z pnia uschniętego, wiekowego klonu dn. 05. 06. wydobyłem larwy jakiegoś czarnuchowatego (Tenebrionidae).
W czerwcu owe larwy (w liczbie 2 exx.) przepoczwarczyły się, a uzyskane z nich inagines Helopsów (a dokładniej : chyba Helops coeruleus LINNAEUS, 1758) żyły sobie spokojnie wraz z innymi czarnuchowatymi, które hoduję.

A dla ścisłości: okaz z poniższej fotki żyje do chwili obecnej i ma się całkiem dobrze! :wink:

Helops sp..jpg
... a najprawdopodobniej jest to H. coeruleus.
Plik ściągnięto 292 raz(y) 279,42 KB

_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
jaho 

Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-02-10, 22:58   

Świetne są te południowe Helops'y. Jakby dokładniej obejrzeć, może by się okazało, że jakiś sycylijski endemit..

Kolejny owoc bieżących hodowli - związany ze zmurszałym drewnem chrząszcz z rodziny Salpingidae: Rhinosimus ruficollis. Chrząszczyk niewielki (3 mm) i dlatego wspomogłem się binokularem, choć z ostrością kulawo. Imago ukazało się dziś, natomiast larwy żywią się m.in. szczątkami organicznymi w chodnikach kózek, korników i przypuszczalnie wielu innych rodzin chrząszczy. Pień grabu, z którego wyszedł był zasiedlony przez larwy z gatunku Hypulus bifasciatus (lolalizacja dwa posty wyżej) i larwy któregoś ze zmorszników (Lepturinae).

Rhinosimus ruficollis.jpg
Plik ściągnięto 24698 raz(y) 7,93 KB

_________________

 
 
     
jaho 

Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-02-25, 00:03   

Tym razem coś z kołatkowatych (Anobiidae) - Ptinomorphus imperialis. Gatunek nie należy do rzadkości i często dość przypadkowo staje się produktem ubocznym hodowli innych związanych z drewnem chrząszczy. Odbywa rozwój w martwym drewnie różnych drzew liściastych. Ten (4,5 mm) wygryzł się dn. 22.II.2011 ze starego pnia głogu Crataegus sp. zebranego w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego dn. 17.I.2011.

Ptinomorphus imperialis.jpg
Plik ściągnięto 24560 raz(y) 10,39 KB

_________________

 
 
     
CARABUS12
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-26, 21:09   

A fotka to z aparatu czy przy pomocy czegoś innego.
Pzdr.
 
     
jaho 

Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-02-28, 14:49   

Trochę wspomagam się binokularem ale daleko jeszcze do ideału..
_________________

 
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2011-05-14, 12:32   

Przypadkiem, oglądając drzewostan przeznaczony do wycinki w okolicy Mostu Średnicowego w Warszawie, pod korą potężnej, uschniętej topoli białej, w marcu br. natknąłem się na drewnoluba, którego fotkę załączam.

Prawidłowo zdeterminował go Jahu, więc niech go właściwie podpisze, a ja nie będę tu udawał, że go oznaczyłem. :wink:

Xylofag.jpg
Mycetophagus quadripustulatus
Plik ściągnięto 255 raz(y) 98,39 KB

_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
Jacek Mazepa 


Posty: 108
Wysłany: 2011-05-16, 10:20   

czekając na odzew ze strony Janka zaryzykuję - czy to Mycetophagus (Mycetophagus) quadripustulatus (Linnaeus, 1761) ?
Mazep
 
     
jaho 

Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-05-16, 15:52   

Dokładnie Jacku.
_________________

 
 
     
Jacek Mazepa 


Posty: 108
Wysłany: 2011-05-16, 17:14   

no to fajnie żem utrafił. Tutaj dla ciekawskich http://coleoptera.ksib.pl...97&l=pl&dds=par jest co nie co o tymże zwierku.
Mazep
 
     
Wujek Adam
SE-TP"B"


Posty: 908
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2011-05-28, 13:12   

A tutaj, póki co, kolejny gatuneczek wyhodowany przypadkowo, jako "robal towarzyszący", a uzyskany z konaru dębu zebranego w Biebrzańskim Parku Narodowym dn. 25. 04. 2011.

Chrząszczyk na fotce jest cały opylony drewnem z którego się wygryzł, i dlatego może być trudno identyfikowalny na zdjęciu. Grunt jednak, że to on! :wink:

Mycetochara flavipes.jpg
Plik ściągnięto 261 raz(y) 183,79 KB

_________________
Wiadomo, Sekcja Entomo...
 
     
jaho 

Posty: 288
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-01-27, 19:11   

Co prawda do ksylofagów jegomość nie należy, ale dla odmiany jest ich zmorą, gdyż się nimi żywi :wink: . Po raz pierwszy z Lasu Kabackiego udało mi się wyhodować ten gatunek. Opilo pallidus, bo o nim mowa, wyszedł 15.01.2012 ze szczytowej martwicy żywego, dobrze nasłonecznionego jesionu, pozyskanej 16.11.2011. Bardzo wdzięczne stworzenie do obserwacji. Wcale nie pęka przed palcem wskazującym, a wręcz zawzięcie atakuje przednią parą odnóży. Jako menu pasterka bladego polecam jadłospis jego krewniaka - przekraska mróweczki.

Opilo pallidus.jpg
Plik ściągnięto 212 raz(y) 43,89 KB

_________________

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo