Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy moge tak zrobić
Autor Wiadomość
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-07-06, 17:03   Czy moge tak zrobić

Mieszkam niedaleko Krakowa,moje pytanie jest takie.W okolicy często widuje pustułki,polujące i patrolujące.Czy powinienem powiesić budkę ,czy powinienem spróbować.proszę o pomoc.
hachlica
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2011-07-06, 18:05   

Zawsze można spróbować, ale budka musi być solidna i zawieszona w dobrym miejscu - wytyczne co i jak znajdziesz na stronie BOCIANA.
_________________
TP Bocian
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-07-06, 18:29   

Mirek dziękuję już wszystko przeczytałem parę razy.To może głupie pytanie ale czy mogę powiesić na modrzewiu.
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-07-08, 07:30   

Jeszcze mam pytanie czy odgłos maszyn rolniczych nie przeszkadza pustułką.
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2011-07-08, 07:50   

hachlica napisał/a:
To może głupie pytanie ale czy mogę powiesić na modrzewiu.


Gatunek drzewa nie ma znaczenia. Ważne, żeby była powieszona na odpowiedniej wysokości i miała dobry dolot.

hachlica napisał/a:
Jeszcze mam pytanie czy odgłos maszyn rolniczych nie przeszkadza pustułką.


Nie przeszkadza.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-07-08, 09:11   

Jarek P dziękuje bardzo za odpowiedz .Budkę powieszę na tym modrzewiu ponieważ często widuje tam siedzące pustułki.
 
     
hachlica 


Posty: 124
Wysłany: 2011-09-08, 15:29   

Budka wykonana jeszcze tylko obić daszek blachą i gotowe o i ciekawostka na drzewie nad drzewem na którym ma zawisnąć budka krążyły 3 pustułki.
Ps.Mam pytanie kiedy młode samce zmieniają szatę młodych na ostateczną samczą szate bo na jednej stronie znalazłem kopulującego młodego samca z samicą. http://www.birdpix.nl/alb...9933da5c7d51263 .
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2013-02-10, 13:45   

ja tez mam takie pytanie otoz ok 150m za moim domem jest nie czynna droga kolejowa tam juz na 100% nie pojedzie pociag bo od 15lat nie ma juz torow a to jest na takiej ok15m górce usypane mniejsza o to chodzi mi o to bo jest tam mnóstwo mastow drewnianych na ktorych były kiedyś jakieś druty teraz te masty stoja bo stoją wgl nie sa przydatne i moje pytanie jest takie czy moge powiesic budke na takim mascie tylko jest taki problem jesli chodzi o wysokosc od ziemi to budka by wisiała ok3m a tak naprwade ok 19 kurcze nie wiem jak to wytłumaczyc. powiedzmy jest gorka o wys ok15m i na szczycie jest słup o wys ok 4m niby budka bedzie wysoko a zarazem nisko prosze o pomoc i mam nadzieje zew wiecie oco mi chodzi
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2013-02-10, 17:56   

na necie znalazłem zdj gdzie adam tarłowski wiesza budke dla pustułek jest ona ok 80cm od ziemi (dachu) tak tez mozna?

http://parafotomania.pl/w...010/03/bu-5.jpg
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2013-02-13, 09:21   

Pliszek napisał/a:
nie wiem jak to wytłumaczyc


Proponuję zacząć od poprawnego pisania (interpunkcja, polskie znaki, "zjedzone" litery"). Inaczej rzeczywiście ciężko zrozumieć.

Budki na słupach oczywiście można powiesić, ale:
1) trzeba to uzgodnić z ich właścicielem, nawet jeżeli są nieużywane;
2) ważna jest wysokość od poziomu gruntu (podstawy słupa); Mirek wieszał na słupach energetycznych (ok. 5-6 m nad ziemią); w jakimś wyjątkowo odludnym miejscu może wystarczy mniej;
3) ważne jest otoczenie - dobry dolot i widoczność okolicy.

Co do zdjęcia. Musisz poprosić o komentarz Adama - to jest jakaś nietypowa sytuacja.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2013-02-13, 09:34   

W Holandii pustułki masowo zajmują budki na wys. 2,5 m...
Jak będzie u nas trzeba sie przekonać, ale należy sie liczyć z niezdrowym zainteresowaniem społeczeństwa, które od czasów rozbiorów i komuny nauczone jest szabrownictwa, w odróżnieniu od Holendrów, gdzie obcinało się za to rączki ;-) Więc wieszaj jak najwyżej.

Zdjęcie z linka pokazuje montaż budki na przybudówce na dachu ministerstwa rolnictwa, budki nie zajęte. Były to jedne z pierwszych budek i nie mielismy jeszcze pewności, że w takich lokalizacjach nic z tego nie będzie. Musi byc na ścianie budynku, z wolną przestrzenią kilku pięter poniżej, a nie 2-3 m nad dachem. Wtedy stałem na jakimś rusztowaniu, stad taka dziwna fotka.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2013-02-13, 19:50   

Basior napisał/a:
W Holandii pustułki masowo zajmują budki na wys. 2,5 m...
Jak będzie u nas trzeba sie przekonać, ale należy sie liczyć z niezdrowym zainteresowaniem społeczeństwa, które od czasów rozbiorów i komuny nauczone jest szabrownictwa, w odróżnieniu od Holendrów, gdzie obcinało się za to rączki ;-) Więc wieszaj jak najwyżej.
mieszkam na wsi mało, osob chodzi tendy gdzie chce powiesic ową budke ale sprubuje .
Cytat:
Wtedy stałem na jakimś rusztowaniu, stad taka dziwna fotka.
chcesz powiedziec ze ty Jestes Adam Tarłowski?
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2013-02-13, 23:06   

Pliszek napisał/a:
chcesz powiedziec ze ty Jestes Adam Tarłowski?

chyba tak, spytam się jeszcze rodziców :-)
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2013-02-14, 19:29   

Basior napisał/a:
chyba tak, spytam się jeszcze rodziców
kurcze nawet sie nie spodziewałem Jest pan dla mnie WZOREM!!

dzis budowałem budke dla tej pustułki a gdzie powiesze jeszcze przemyslę ;)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo