Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 17:10
Budki lęgowe
Autor Wiadomość
snapi_007 

Wysłany: 2013-04-23, 21:29   

U mnie budki puste :( co prawda dzisiaj przed 7 rano widziałem jak bogatka siedziała przy otworze do budki i się rozglądała, chwilę to trwało i odleciała. Później już żadna nie zaglądała. Bogatek jest bardzo dużo, cały czas śpiewają, może któraś się zdecyduje :)

Natomiast kopciuszek wypiął się na budowę sąsiada i zaczął robić dzisiaj od rana gniazdo u mnie pod wiatą gdzie mam drzewo. 2 lata temu przybiłem tam specjalnie deskę i w końcu się doczekała amatora. Jakie mają tępo budowy , tego się nie spodziewałem ile można zrobić od 6,30 do 16 :shock:

Pliszek 

Wysłany: 2013-04-23, 21:37   

u mnie tez tylko 1 budka zajeta przez sikory a reszta wroble;(
i mam tez tak jak ty kopciuszka co mnie cieszy ;)

snapi_007 

Wysłany: 2013-04-23, 22:45   

U mnie wróble zadomowiły się w otworach wentylacyjnych w 2 blokach, ale chyba czeka je eksmisja jak widzę w przylotach to jerzyki wracają. :)

snapi_007 

Wysłany: 2013-04-26, 21:23   

Teraz te otwory pozajmowały szpaki

snapi_007 

Wysłany: 2013-04-26, 21:39   

Tak wygląda budowa państwa kopciuszków. Pierwszego dnia naznosiły tą cienką warstwę która jest na całej deseczce dł 80 cm. Następnego dnia powstało docelowe lokum - gniazdo.

Tutaj można zobaczyć skrót z 1 godziny ( na tyla mi wystarcza karta pamięci) pracy pani kopciuszkowej. W tym czasie przylatywała z materiałem 5 razy. A pan kopciuszek nie był ani razu - bo co robił ? - kręcił się po ogródku i obserwował co ja porabiam.

prace budowlane

Wczoraj i dzisiaj prace postępowały. Samiczka dosyć często przylatywała pod wiatę. Samiec pokazał się dopiero wieczorem, wtedy zaczęły się jego śpiewy i gonitwy za samiczką.

Anton 

Wysłany: 2013-04-27, 09:22   

Ja mam lęg szpaka w budce dla jerzyków na stodole, sprawdzałem od wewnątrz budynku, są jaja. Budka ta jak i inne, od powieszenia były puste wiec mam nadzieję że za szpakiem pojawią się jerzyki.
Para jerzyków zasiedlała przez dwa lata budkę dla szpaków na stodole, w tym roku jeszcze ich nie ma, choć we wsi słyszałem już jerzyki, czekam czy wrócą.

snapi_007 

Wysłany: 2013-05-03, 20:44   

U mnie samiczka kopciuszka zaczęła dzisiaj wysiadywanie. Zastanawia mnie tylko to że od 2 dni nie widać samca. Ugania się po ogrodach krogulec, czasami i 3 razy dziennie. Mam tylko nadzieję że go nie dorwał. A jeżeli tak się stało to samiczka sama da radę sobie z lęgiem.

Pliszek 

Wysłany: 2013-05-04, 20:52   

u mnie tez jedna para siedzi na jajkach a jedna para buduje gniazdo;)

Anton 

Wysłany: 2013-05-12, 20:07   

Obserwowałem dziś szpaki karmiące młode w budkach w moim sadzie i ogrodzie. Stwierdziłem że część budek, więcej niż zwykle jest nie zajęta. Myślę że , sporo szpaków zginęło w marcow- kwietniowej zimie. Znalazłem , kosząc trawę dwa martwe szpaki pod iglakami. Mimo że intensywnie dokarmiałem je w trudne dni, wiele ich jednak musiało wtedy zginąć , przede wszystkim w wyniku polowań krogulców, które co dzień obserwowałem wtedy.
Na 22 budek , w 11 szpaki karmią młode. Poza tym zajęły jedną z budek dla jerzyków na stodole, budkę dla pójdźki i naturalną dziuplę w jabłoni. Razem 14 par szpaków.
Poza tym :
- mazurki mam w 3 budkach , wysiadujące ptaki uciekały z budki gdy się do niej zbliżałem, wczesniej obserwowałem te ptaki znoszące materiał, jedna para założyła gniazdo wysoko w dziupli starego dębu.
- modraszki , na tym samym dębie zajmują szczelinę pod korą już trzeci rok z rzędu.
- jerzyki w budce na stodole także trzeci rok,
- kopciuszki, w budce pod dachem stodoły, pierwszy raz mam te ptaki w budce od wielu lat, ostatnio były jeszcze w latach 90- tych,
- bogatki mam , myślę w 3 budkach, bo takie mają rewiry od lat , ale w których to zobaczę jak zaczną karmić.
I 3 pary wróbli pod dachówkami domu.

Jarek P 

Wysłany: 2013-05-13, 09:17   

W ostatnich dniach sporo czasu spędziłem w terenie, okolice Siedlec, aż po dolinę Bugu.

Rzuca się w oczy spora liczba nielęgoweych bocianów i stada szpaków - sporo ptaków nie przystąpiło do lęgów.

Mam też wrażenie, że mniej jest drobnych ptaków śpiewających (pokrzewek, świstunek itp.)

michal4823 

Wysłany: 2013-05-14, 19:03   

Witam, jestem tu nowy i nie do końca wiem czy w dobrym temacie zadałem pytanie. Jeśli wpisałem w złym miejscu proszę mnie poprawić.

W ogrodzie posiadam kilka budek lęgowych. Trzy z nich zostały zajęte ( sikorka bogatka, wróbel, szpak ). Dużo przyjemności sprawia mi oglądanie ptaków znoszących pokarm do budki. Jednak chciałbym widzieć co dzieje się wewnątrz. Stąd moje pytanie: czy posiadacie budki z kamerkami, ewentualnie jaką kamerkę zainstalować?

snapi_007 

Wysłany: 2013-05-14, 23:44   

Dzisiaj mija 13 dzień jak samica kopciuszka wysiaduje, czyli lada dzień można spodziewać się maluchów. Tak z obserwacji wynika że im bliżej terminu klucia to samiczka robi sobie coraz dłuższe przerwy w wysiadywaniu. Potrafi nawet zostawić gniazdo na pół a nawet dłużej co na początku wysiadywania się nie zdarzało. Samiczka nie jest wcale płochliwa. Mogę wejść pod wiatę, coś tam zanieść czy zabrać i wyjść. Tylko popatrzy i tyle. Ale wystarczy że zacznę ją obserwować, to zaczyna się niepokoić i ucieka, dlatego wizyty tam są krótkie i tylko jeżeli niezbędne. Z drugiej strony wiaty zrobiłem sobie podgląd na gniazdo, z takiego miejsca że kopciuszek nie ma możliwości mnie zobaczyć :)

Drugi kopciuszek przez sobotę, niedzielę i poniedziałek zbudował gniazdo u mnie w pracy, ale w takim miejscu, że cały czas ktoś mu przeszkadza. Planujemy zrobić budkę półotwartą i powiesić pod okapem dachu - około 3 metrów od tego miejsca gdzie jest obecne i tam przenieść to nowo zbudowane. Boimy się jednak że kopciuszek nie znajdzie tego nowego miejsca. Jak myślicie zaryzykować czy zostawić tu gdzie sobie zrobiły gniazdko.

snapi_007 

Wysłany: 2013-05-17, 21:56   

Wczoraj około godz 11 pod gniazdkiem kopciuszka pokazały się skorupki, czyli młodzież się wykluła :) . Wczoraj wieczorem pokazał się nawet samiec kopciuszka :) a dzisiaj oboje latali do gniazdka z pokarmem.

Natomiast kopciuszek w pracy dzisiaj zniósł 2 jajeczko. :)

Pliszek 

Wysłany: 2013-05-23, 19:53   

u mnie 3 pary sikor karmia ju młode pare ładnych dni moge je obserwowac a lokalizacja ich to 2 budki sad a jedna w lesie i w każdej bogatki tym roku mam tylko 3 pozajmowane przez sikory;(

Anton 

Wysłany: 2013-11-13, 11:49   

Dziś ukończyłem jesienne czyszczenie budek.
Większość czyściłem pod koniec pażdziernika. W tym czasie w tych "leśnych" nie było już koszatek, spotykałem natomiast myszy. Nawet dziś w jednej z budek, spotkałem mysz.
Skontrolowałem 154 budek, w 75 były gniazda ptasie.
76 - to budki "leśne" , w 28 znalazłem gniazda sikor, ślady obecności koszatek w większości z nich, oraz mysz, orzesznic i os.
I"wiejskie". Na 78 budek, 47 zajmowały ptaki. Z tego 26 bogatki, 1 modraszki, szpaki 12, mazurki 6, jerzyki 1, kopciuszki 1. Poza tym : orzesznice, osy i nietoperze.

W tym roku po raz perwszy od wielu lat, nie miałem lęgu kowalika.
Szpaki zajęły mniej budek niż zwykle, co tłumaczę, kwietniowym atakiem zimy, kiedy to wiele tych ptaków zginęło. Poza budkami B, jedna para szpaków zajęła budkę dla jerzyków, inna para budkę dla pójdżki, już drugi rok z rzędu. Gnieżdżące sie w pobliżu sroki wyciągały w tym roku młode szpaki z budek, zastanawiam się czy nie ma sposobu , by zapobiec temu. Młody szpak, wyglądajacy z budki, daje się zaskoczyć atakiem sroki. Myślę, że budka wisząca w gęstrzej koronie drzewa jest bezpieczniejsza pod tym względem, do takiej budki trudniej sroce bezpośrednio podlecieć. Widziałem trzykrotnie jak sroka wyciągała młode szpaki, raz było to z budki wiszącej na topoli, a więc o rzadkiej koronie, a dwukrotnie z budek wiszących na stodole, do których sroce podlecieć, było bardzo łatwo.
Kopciuszki miałem w budce półotwartej pod dachem po raz pierwszy od dłuższego czasu, ostatni taki lęg miałem jeszcze w latach 90- tych. Niestety sroka zniszczyła lęg. Kopciuszki zbudowały sobie zaraz nowe gniazdo wewnątrz obory i wychowały szczęśliwie młode.
Miałem również zajęte 2 sztuczne gniazda przez oknówki.
Podkreślam , że modraszki w moim sadzie nie zajęły żadnej z budek A1, wolą już trzeci rok z rzędu zajmować szczelinę w pniu dębu, wysoko nad ziemią. Nieraz wcześniej widziałem takie sytuację. Pamiętam np. pewien miejski park, w którym wisiały liczne budki, a para modraszek wolała zająć wypróchniałą szczelinę w pniu olchy, nisko, tuż przy ruchliwej alejce, w dodatku wlot był pionowo ku górze.
Także w lesie, tylko bogatki chętnie zajmują wywieszone przeze mnie budki, inne gatunki sikor czynią to sporadycznie. Ulubionym miejscem sosnówek są jak mi się wydaje ziemne norki, różne szczeliny pod korzeniami drzew, zaś czarnogłówki, wydłubują sobie dziuple w spróchniałych drzewach.
Mimo że staram się usuwać, lub naprawiać osłabione budki i w tym roku kunie udało się dostać do jednej z nich, przez wygryzienie otworu.

Odpowiedz do tematu