Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rośliny Ziemi Łukowskiej
Autor Wiadomość
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-08-21, 11:39   

W granicach historycznych Ziemi Łukowskiej zlokalizowano okazałe stanowisko przęstki pospolitej - Hippuris vulgaris. :roll: Na Naszym terenie jest gatunkiem bardzo rzadkim . Roślina umieszczona jest na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski / 2006 / w grupie taksonów narażonych na wyginięcie. Osobiście jestem pod wrażeniem gigantycznej liczby okazów. Życzyłbym sobie , aby każde stanowisko innego florystycznego gatunku było tak liczne i żywotne ... :green:

Kopia DSC_4039.JPG
Przęstka pospolita . 2014 r.
Plik ściągnięto 9589 raz(y) 95,95 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-08-24, 10:25   

Fantastycznym przedstawicielem flory , który zupełnie niedawno występował także na Ziemi Łukowskiej był ... dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis. :shock: . Nieprecyzyjne określenie ,,zupełnie niedawno,, oznacza czas sprzed ośmiu laty i rok 2006. Szczęśliwcem , który miał przyjemność podziwiać kwitnące okazy był kolega calamita. :idea:

Kopia DSC_3978.JPG
Dziewięćsił bezłodygowy . 2014 r.
Plik ściągnięto 9541 raz(y) 104,59 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-08-24, 18:19   

Hering napisał/a:
Fantastycznym przedstawicielem flory , który zupełnie niedawno występował także na Ziemi Łukowskiej był ... dziewięćsił bezłodygowy - Carlina acaulis.
Szkoda, że mówimy o tym fascynującym gatunku w kategoriach "był" - to niepowetowana strata dla, jakże ubogiej w gatunki kserofilne, flory Ziemi Łukowskiej. Z tego co się orientuję, gatunek występował na stanowisku zlokalizowanym w pobliżu torów kolejowych (z dość wysokim nasypem), które mogą stanowić siedlisko zastępcze dla tego gatunku - czy były prowadzone tam poszukiwania? Łukowski węzeł kolejowy to rewelacyjne siedlisko wielu ciekawych gatunków - moje pobieżne obserwacje tego terenu skłaniają mnie do podjęcia w przyszłym sezonie wnikliwej analizy składu gatunkowego tych torowisk - kto wie co można tam znaleźć? :idea:

PS. Kolega Herring, zauroczony dziewięćsiłami, omyłkowo zamieścił zdjęcie nie dziewięćsiła bezłodygowego lecz dziewięćsiła popłocholistnego - jednego z najrzadszych przedstawicieli krajowej flory! ;-)
Dla porównania zamieszczam zdjęcia bohatera naszego wątku i dziewięćsiła popłocholistnego.

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) (2).JPG
Plik ściągnięto 9519 raz(y) 91,13 KB

Dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis) (1).JPG
Plik ściągnięto 9519 raz(y) 65,17 KB

Dziewięćsił popłocholistny (Carlina onopordifolia) (2).JPG
Plik ściągnięto 9519 raz(y) 93,08 KB

Dziewięćsił popłocholistny (Carlina onopordifolia) (1).JPG
Plik ściągnięto 9519 raz(y) 91,92 KB

_________________
DM
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-08-26, 08:26   

niccolai napisał/a:
PS. Kolega Herring, zauroczony dziewięćsiłami, omyłkowo zamieścił zdjęcie nie dziewięćsiła bezłodygowego lecz dziewięćsiła popłocholistnego - jednego z najrzadszych przedstawicieli krajowej flory! ;-)

Przyznaję się . pomyliłem foldery i zdjęcia.
niccolai napisał/a:
Z tego co się orientuję, gatunek występował na stanowisku zlokalizowanym w pobliżu torów kolejowych

Widzę , że zauroczenie dziewiędźsiłem bezłodygowym nie omineło także kolegę niccolaia. :green: Tak daleko , że zaczyna snuć fantazje o torach kolejowych i dziewięćsiłach bezłodygowych tam niegdyś występujących. Jest to błędna lokalizacja. O precyzyjne szczegóły warto zgłosić się do kolegi calamity :idea: .
Nasyp toru kolejowego do było siedlisko ... lulka czarnego -Hyoscyamus niger. Osobiście nie mam nic przeciwko , aby i magiczne dziewięćsiły zostały odnalezione na poboczach wspomnianych szlaków kolejowych. :lol: . Dodam jeszcze , że w 2014 r. lulek czarny jest nieobecny na wspomnianym stanowisku.

Kopia DSC_1652.JPG
Lulek czarny.
Plik ściągnięto 9482 raz(y) 73,97 KB

 
     
niccolai 


Posty: 984
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-08-26, 22:55   

Hering napisał/a:
Widzę , że zauroczenie dziewiędźsiłem bezłodygowym nie omineło także kolegę niccolaia. :green: Tak daleko , że zaczyna snuć fantazje o torach kolejowych i dziewięćsiłach bezłodygowych tam niegdyś występujących. Jest to błędna lokalizacja. O precyzyjne szczegóły warto zgłosić się do kolegi calamity :idea: .
Szanowny kolega chyba nie do końca zrozumiał moją wypowiedź :razz: Faktem jest, że roślinność kserotermiczna, w tym dziewięćsiły, fascynują mnie od lat - ale nie na tyle - aby snuć fantazje na ich temat ;-) Ja nie napisałem, że łukowskie dziewięćsiły występowały na torach kolejowych, ale że mogą tam występować! O ile dobrze orientuję się w topografii miasta, ich historyczne(!) stanowisko (nazwijmy je umownie "[S]" ;-) ) zlokalizowane jest nie dalej niż 1,5-2 km od torów kolejowych - a to nie jest zaporowa odległość dla rośliny anemochorycznej! Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, iż może ona tam występować - stąd moje pytanie o poszukiwania nie tylko w bezpośrednim obrębie [S], ale i w jego okolicach (w tym nasypach torów kolejowych). Myślę, że zasadne byłoby przeszukanie terenu w promieniu co najmniej 3-4 km - czyli [S] + (r=4km) ;-)
Kolegę calamitę proszę oczywiście o stosowną korektę jeśli moja wiedza nie jest precyzyjna. :-)
_________________
DM
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-08-28, 19:26   

Koniec wakacji , a goździki pyszne - Dianthus superbus nadal pięknie kwitną. :shock: .Na Ziemi Łukowskiej jest gatunkiem bardzo rzadkim. Roślina podlega ochronie prawnej. Według Czerwonej listy roślin i grzybów Polski gatunek wymieniony jest w grupie narażonych na wyginięcie . Warto dodać , że malownicze kwiaty zapylane są przez przez motyle.

Kopia DSC_3595.JPG
Goździk pyszny.
Plik ściągnięto 9419 raz(y) 84,4 KB

 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-08-30, 07:49   

[/quote]Kolegę calamitę proszę oczywiście o stosowną korektę jeśli moja wiedza nie jest precyzyjna. :-) [/quote]
Spieszę z wyjaśnieniem: przytaczane stanowisko dziewięćsiłów było(niestety musimy o nim pisać już w formie przeszłej)zlokalizowane 500m od torów kolejowych(a może nawet odrobinę bliżej).
_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-09-02, 19:20   

Wrzesień daje nam jeszcze możliwość obserwacji kwitnących okazów rojownika pospolitego - Jovibarba sobolifera. Roślinę równie często nazywa się rojnikiem pospolitym. Gatunek na Ziemi Łukowskiej jest stosunkowo rzadki.Warto dodać , że jest przedstawicielem rodziny gruboszowatych.

Kopia DSC_4108.JPG
Rojownik pospolity.
Plik ściągnięto 9310 raz(y) 90,2 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-09-05, 19:43   

W borach sosnowych Ziemi Łukowskiej pojawiły się siedzunie sosnowe - Sparassis crispa. Do niedawna znane jako szmaciak gałęziasty. W Lasach Kąkolewsko - Kownackich określane potocznie jako ... kozie brody. Jest to gatunek chroniony . W Polsce jest rzadki. :idea:
Na zdjęciu wyjątkowo okazały grzyb z terenu gm. Łuków - odkryty we wrześniu 2014 r. :shock:

Kopia DSC_4243.JPG
Siedzuń sosnowy.
Plik ściągnięto 9227 raz(y) 88,36 KB

 
     
calamita 

Posty: 295
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-09-07, 07:41   

Lasy Łukowskie- rzadko spotykany borowik ponury. Siedlisko: starodrzew świerkowo-jodłowy.

borowik ponury2.jpg
Plik ściągnięto 9190 raz(y) 49,95 KB

borowik ponury.jpg
Plik ściągnięto 9190 raz(y) 45,45 KB

_________________
kto to był? -człowiek! ...może został? -poszedł!
 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-09-07, 18:39   

Ciekawostka florystyczna - przypadek kwitnienia typowego geofita wiosennego na progu jesieni. :shock: Zawilec gajowy - Anemone nemorosa wśród opadłego listowia czeremchy amerykańskiej , brzozy i dębu . Matecznikiem rośliny jest drzewostan mieszany w postaci boru świeżego w Lasach Kąkolewsko - Kownackich. :idea:

Kopia DSC_4403.JPG
Jesienny zawilec gajowy.
Plik ściągnięto 9174 raz(y) 74,2 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-09-09, 18:31   

Wrzesień nadal jest niezwykle łaskawy w temacie grzybów Ziemi Łukowskiej :green: . Kilka dni temu odnaleziono kolejne stanowiska sromotnika smrodliwego - Phallus impudicus. Wspomniany gatunek jeszcze niedawno znany był pod nazwą ... sromotnika bezwstydnego. Na naszym terenie jest nadal stosunkowo nieliczny. Dotychczas odnotowano jego występowanie w trzech kompleksach leśnych .

Kopia DSC_4314.JPG
Sromotnik smrodliwy.
Plik ściągnięto 9147 raz(y) 77,94 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-09-23, 16:52   

Na pierwszy dzień jesieni widłak wroniec - Huperzia selago z mrocznego boru jodłowego. :green: Takim rzadkim elementem Natury może poszczycić się Puszcza Łukowska. Ale nawet tutaj jest dziś prawdziwym rarytasem florystycznym. :idea:

Kopia DSC_4718.JPG
Widłak wroniec. 2014 r.
Plik ściągnięto 8791 raz(y) 81,31 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-09-25, 18:26   

Do katalogu rzadkich grzybów Ziemi Łukowskiej dodam borowika ceglastoporego - Boletus luridiformis :lol: . W terminologii mykologicznej określany także jako ... czerwononóżka , grzyb wilczy i pociec . Ciekawostką tego gatunku jest występowania odmiany żonkilowej. Matecznikiem grzybka jest oczywiście drzewostan z udziałem jodły w Puszczy Łukowskiej.

Kopia DSC_4692.JPG
Borowik ceglastopory.
Plik ściągnięto 8711 raz(y) 67,87 KB

 
     
Hering 

Posty: 133
Skąd: Ziemia Łukowska
Wysłany: 2014-09-30, 18:25   

Kończący się sezon wegetacyjny zaprezentował jeszcze kwitnące okazy bielunia dziędzierzawa - Datura stramonium :lol: .Gatunek jest zaliczany do chwastów ruderalnych , a także segetalnych. Bardzo ciekawie brzmią jego dawne nazwy ; trąba anioła , denderewa , diabelskie ziele itp. Warto dodać , że roślinka pochodzi z ... Meksyku. :shock: Nowe stanowiska bielunia dziędzierzawy zlokalizowano także w gm. Łuków.

Kopia DSC_4347.JPG
Bieluń dziędzierzawa.
Plik ściągnięto 8583 raz(y) 67,86 KB

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo