Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
kontrola budek dla pustułek przy pomocy kamerki
Autor Wiadomość
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-06-05, 17:29   kontrola budek dla pustułek przy pomocy kamerki

Wadera napisała:
Cytat:
słup energetyczny - 6 jajek stwierdzonych za pomoca kamerki
A działo się to w niedzielę 21 maja 2006 roku. Zostało wykonane nagranie przy pomocy kamerki internetowej i laptopa, połączonych kablem USB. Myśle, że to był historyczny :wink: moment w działaniach ochroniarskich poświęconych pustułkom na Mazowszu, a szczególnie w okolicy Siedlec :green: Nie wiem czemu Mirek sie tym jeszcze nie chwalił? I czekamy na nagranie, chyba sobie jakoś z nim Mirku poradzisz aby umiescic na forum?
A teraz kilka uwag do samej metody.
Kamerka na wędce teleskopowej dł. 7 m. długość w sam raz do kontroli budek na słupach energetycznych i tu sie napewno sprawdzi. W przypadku wyższych lokalizacji będzie kłopot, dodatkowo wędka taka strasznie sie buja na wietrze, wlasciwie nagrania mozna bylo wykonać dopiero opierając szczyt wędki o daszek budki. Kabel USB... kilka razy sie rozłączył, w przypadku drzew moze to byc kłopotliwe... Laptop - szkoda chyba takiego sprzetu na poniewieranie w terenie, pół biedy jak nie pada. W słońcu cięzko coś zobaczyc na ekranie - odblaski. Chyba jakis monitorek trzeba skombinować, ale tu znowuż problem zasilania się pojawia i brak mozliwosci nagrywania (ale to chyba nie jest konieczne) Aha, w zasadzie w tym wariancie potrzebne są dwie osoby do kontroli.
W sumie metoda fajna i trzeba ją dopracować, na teraz umozliwi dokladną kontrolę budek na słupach energetycznych bez koniecznosci wchodzenia. Ale trzeba bedzie jeszcze nad sprzętem popracowac. Przydała by się kamerka bezprzewodowa i solidniejsze tyczki.

kontrola przy pomocy kamery.jpg
Plik ściągnięto 178 raz(y) 30,41 KB

podgląd i nagrywanie.jpg
Plik ściągnięto 175 raz(y) 61,45 KB

_________________
www.ussuri.pl
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-05, 19:56   

Ja zrobiłem tak, kamerkę przymocowałem do 1 metrowej sosnowej listewki i potem listewkę do wędki. Kamerka zachowywała się bardziej stabilnie ale i tak sposób podoszenia kamerki sprowadzał się do trzymania jej pionowo. Przy próbie pochylenia kamera bujała się strasznie. Laptop do którego podłączyłem kamerkę był na tyle mało kontrastowy że przt pełnym ostrym słońcu nic nie widzieliśmy na ekranie. Następnym razem trzeba będzie jakąś kurtkę zarzucić na ekran i głowę operatora komutera. Coś w rodzaju osłony przeciw słonecznej. Drugim problemem była długość wędki. Próbowałem 5 metrów i w zasadzie to nigdzie nie sięgałem, nawet jak stawałem na palcach czyli +2metry.
Teraz wypróbuję kamerkę zamiast na listewce 1m posadzić na maszt z rurek aluminiowych, po złożeniu ma ponad 2 metry i powinien być dużo sztywniejszy. Całość przymocuję do wędki szklano-epoksydowej 13m to będzie można zajrzeć do jakiegoś gniazda. Niestety pozostają wędki, sztywny maszt 20metrowy z włókna węglowego sładany z odcinków 1 metrowych kosztował 5000zł i to po targowaniu bo chcieli na początku 8000zł.
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-06-05, 23:12   

amikosik napisał/a:
Niestety pozostają wędki, sztywny maszt 20metrowy z włókna węglowego sładany z odcinków 1 metrowych kosztował 5000zł i to po targowaniu bo chcieli na początku 8000zł.

Trzeba by przeliczyć przez stawke alpinisty x ilosc budek, moze sie oplaci? :wink:
A na powaznie to mysle o skrecanych rurkach aluminiowych, do kupienia w sklepie z metalami kolorowymi w odcinkach chyba 3-4 m.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-05, 23:20   

A sprawdziłeś ile to będzie ważyć?
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-06-05, 23:27   

amikosik napisał/a:
A sprawdziłeś ile to będzie ważyć?

Nie sprawdzałem, ale przez wiele lat uzywalem takiej tyczki z hakiem i piłą na końcu, ręce troche bolały po dniu roboty, ale tu nie będziemy z tym się siłować. Może w tym tygodniu cos wykombinuje, bo i tak moja tyczka uległa złamaniu, jak przez las jechaliśmy i zaczepiła o gałęzie a byla na bagażniku.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-06-06, 11:41   

Takiej 20 metrowej?
 
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-06-06, 18:10   

amikosik napisał/a:
Takiej 20 metrowej?
Nie, 4 m lub 2x4m. Jeden odcinek wazy ok. 1kg.
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo