Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 17:10
Budki lęgowe
Autor Wiadomość
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-19, 18:44   

no bardzo ładne budki mam nadzieje ze wszystkie zostana pomyślnie pozajmowane ;p
no i czekamy na relacje jak juz zostana zasiedlone;)
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-22, 08:46   

A jeszcze tak na marginesie. Mam pytanie jak wy robicie budki z pnia?
-macie takie wiertło na 14cm i wiercicie dziure z gory pnia?
- badz wydłubujecie srodek jakimś narzędziem?

Jesli te pytania sa głupie to przepraszam ale naprawde niewiem jak sie robi takie piekne budki z pnia:(
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-04-22, 13:57   

Ja to robiłem zawsze tak:
1.Biorę odpowiedniej długości, niesękaty i dobrze wysuszony klocek wraz z korą, najtrwalsze są iglaste, a liściaste np. brzoza ładniej wygladają,
2. Odcinam dwa kilkucentymetrowe odcinki, na dach i dno (dla sprawnie posługujących się piłą łańcuchową; może być też typowy daszek i dno zrobione z kawałka deski]
3. Pozostałą cześć klocka rozłupuję siekierą na 4 równe części.
4. Z każdej powstałej w ten sposób części odcinam siekierą wewnętrzny , zbędny kawałek.
5. Scalam do siebie owe pozostałę zewnętrzne części i skręcam mocno miękkim , cienkim ale mocnym drutem "półstalowym"
6. Od spodu przybijam dno.
7.Od góry przymocowuję uchylny daszek, z jednej strony przybijam go do trzonu budki dość długim gwoździem , zaś z drugiej mocuję haczykiem.
8 . Wiercę otwór wlotowy a z tyłu budki wkręcam dwa zaczepy przez które przewlekam drut potrzebny do zawieszenia na drzewie.

9. Trochę to skomplikowane i przyznam się że wolę zbijać tradycyjne budki z desek .
10. Może ktoś zna prostszy i łatwiejszy sposób wykonania? Słyszałem że można przy pomocy samej piły łańcuchowej i bez używania siekiery ale nie próbowałem.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-22, 14:53   

Anton, Dziekuje ,że mi to tak rozpisałeś ale wyglada to na dośc trudne wykonanie takiej budki nie? Ale z przyjemnoscia Wykonam Taka budke zaczne juz dzis;)
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-04-22, 15:15   

Przy tym sposobie wykonania, najwazniejsze jest to, by drewno było dobrze wysuszone, inaczej rozeschnie się na słońcu i powietrzu, i pomiędzy poszczególnymi cześciami powstaną szczeliny. Dlatego napisałem o innych sposobach - np. wyrzynaniu przy pomocy samej piły łańcuchowej ale to tylko dla kogoś kto bardzo sprawnie posługuję się taką piłą [ bo można odniesć uszczerbek na zdrowiu, a wiec ostożnie! ]
Samodzielne wykonywanie budek dla ptaków daje jednak taką satysfakcję , że warto się potrudzić.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-22, 15:41   

ah rozumiem ;] a w takich "naturalnych" budkach tez gnieżdzą sie mazurki badz wroble?
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-04-22, 15:50   

Mazurki się gnieżdżą także w takich, zaś wróble w budce to wcale nie tak częste zjawisko jak by się z pozoru wydawało, zdecydowanie wolą różne szczeliny w dachach i w budynkach.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-22, 15:56   

No Tak a ja znowu mam takiego pecha ze mazurki przeganiaja sikory ;( i mam duzo gniazd tych ...MAZURKOW
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-04-22, 16:24   

To zrób na przyszły rok tak:
- dla bogatek budki na wysokości 50 - 80 cm. nad ziemią { o ile miejsce jest bezpieczne tzn. ogrodzone, inaczej ryzykujesz że budka zniknie, w pobliżu nie może być też roślinności, w której na ziemi mógłby sie zaczaić na bogatkę kot]
- dla modrych budki wyżej, 3-4 metry nad ziemią ale o szczelinie nie większej jak 27 milimetrów.
Wtedy mazurków nie będzie, a będą sikory.
I budki zawieś jesienią.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-22, 16:39   

No ta metoda jest łatwa ze nisko ale np mieszkam na wsi a tam gdzie sa budki pasaja sie krowy ;( no a sikory pewno boja sie ich co?
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-04-22, 17:49   

Krowy nie będą problemem, będą ludzie a zwłaszcza koty. Tylko budka musi być prawidłowo wykonana, zgodnie z wymiarami, odpowiednio głęboka, wysunięty do przodu daszek, długość otworu wlotowego co najmniej 4 centymetry, tak by kot czy kuna siedząc na daszku nie mogły poprzez włożenie łapy do środka budki sięgnąć dna gniazda. A krowy przysłużą się skracając w pobliżu budki trawę ,w której mogą czatować na ptaki koty.
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-22, 18:17   

Oj ja nieraz widziałem jak one sie drapia o drzewo całym ciałem one daną budkę poprostu zarwia.;( niewiem c tu począc dam budke nizej zobacze co krowki z nia zrobią :smile:
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-04-22, 18:23   

No tak, nie pomyslałem o tym. No cóż Kolego eksperymentuj, szukaj rozwiązań, np. wbić wokół pnia z budką 4 mocne kołki a górą poprzeczki między nimi i krowa nie podejdzie :smile:
 
     
Pliszek 


Posty: 398
Wysłany: 2011-04-22, 18:28   

No cos się wykombinuje:) Narazie mogę sie cieszyc ze mam 3 gniazda bogatek i w kazdym po 6 Jajeczek!! No ale to mało na 35 budek tylko 3 bogatki:( rok temu miałem pleszki w tym roku widziałem je koło budki w ktorej rok temu miały leg "szczesliwy 7 młodych" a teraz bogatka tam ma gniazdo z jajami czy pleszki co rok wracaja do jednej i tej samej budki??
 
     
Anton 

Posty: 578
Skąd: Pogórze Strzyżowskie
Wysłany: 2011-04-22, 19:13   

Te 35 budek na jak dużym obszarze?. Słyszałeś że para sikor ma rewir lęgowy i innych par tego samego gatunku nie toleruje w pobliżu?
Jesli budki są blisko siebie nie może być inaczej.
Właśnie wróble i mazurki są bardziej tolerancyjne pod tym względem i mogą gniazdować bliżej siebie
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo