Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wieści z kontroli budek 2006
Autor Wiadomość
PePe 

Wysłany: 2006-07-10, 09:44   

Mender, masz już specjalistę wysokościowego u siebie - teraz możecie zawalczyć.
Z innego źródła wiem, że może o jakiś sprzęt do prac wysokościowych dla Bociana też się postaramy, więc jesienią możecie powalczyć :green:
Nawet dobrze to Lulkowi zrobi, dla wprawy i stałego przypominania sobie, w razie co, my "wysokościowcy" służymy w celach edukacyjnych pomocą.

Mirek 

Wysłany: 2006-07-11, 22:01   

Dzisiaj zrobiłem kontrole uzupełniającą kilku budek.
Koło Klimontów w 1 skrzynce widoczne 3 młode - za 2 dni beda juz latać
w innej niestety brak śladów młodych, a w pobliżu pustułka żerowała. Podejrzewam, że w tej budce nie było w ogóle lęgu. Co prawda samica poprzednim razem siedziała w budce, ale uciekła z daleka. Hmm..., bez zajrzenia do środka trudno rozstrzygnąć czy była strata czy też nie doszło w ogóle do złożenia jaj. Ponoś około 30% a nawet więcej par w populacji nie przystępuje do lęgu w pierwszym roku.
Z kolei budka, w której pustułka wysiadywała na linni energetycznej w maju nie wykazuje oznak szczęśliwego wyjścia młodych! I w ogóle nie widac ptaków...
Za to w okolicach sąsiednij budki "kłębiły" się pustułki - jednocześnie widziałem 6 os., ale nie jestem w stanie powiedzieć ile to młodych a ile dorosłych!

mender 

Wysłany: 2006-07-11, 22:34   

Mirek napisał/a:
Ponoć około 30% a nawet więcej par w populacji nie przystępuje do lęgu w pierwszym roku.

Chyba w drugim... :roll:

Mirek 

Wysłany: 2006-07-11, 22:50   

Chyba się źle wyraziłem. Powinienem napisać, że cn. 30% par nie przystepuje do lęgów. Są to prawdopodobnie ptaki jednoroczne!

mender 

Wysłany: 2006-07-11, 22:54   

Hm, będę czepialski :twisted: U ptaków wiek oznacza sie nieco inaczej niż u ludzi. Nie używa się takiego określenia jak ptak jednoroczny. Jest ptak w pierwszym roku życia, czyli od urodzenia do ostatniego dnia grudnia. Od 1 stycznia ten ptak jest już w drugim roku życia i pewnie o tę kategorię Ci chodzi...?

Mirek 

Wysłany: 2006-07-11, 22:57   

mender napisał/a:
Hm, będę czepialski

jestes czepialski, ale niech tam.
Dla zobrazowania, to te ptaki mogą nie przystępować do lęgu, które rok wcześniej przyszły na swiat!

mender 

Wysłany: 2006-07-11, 22:59   

A ja dodam - dwójeczki :green:

Mirek 

Wysłany: 2006-07-13, 22:25   

Dzisiaj z kamilem6 dokonaliśmy kontroli uzupełniającej 3 budek zamocowanych na 2 liniach energetycznych w dolinie Tocznej, aby sprawdzić efekt końcowy lęgów (podczas ostatniej kontroli były malutkie piskalaczki). Na jednej linii, gdzie była 1 para, z budki wyleciały już młode. Niestety nie wiem ile :sad: Były chyba gdzieś w głębi łąk. Widzieliśmy tylko, jak jeden z rodziców z determinacją pogonił przelatującego wysoko kruka!
Na następnej linii w budkach odpowiednio 4 i 2 młode tuż przed wylotem.
Dokumentacyjne foty w załączeniu:

IMG_4999.JPG
Tutaj młode wyleciały, ale ewidentne ślady świadczą o pozytywnym efekcie lęgu!
Plik ściągnięto 224 raz(y) 19,12 KB

IMG_5001.JPG
Choć słabo nas widać, ale jest nas cztery, a w pobliżu poluje tatuś!
Plik ściągnięto 224 raz(y) 15,98 KB

IMG_5006.JPG
Na widok człowieka chowamy się - jesteśmy tylko dwie. Wkrótce będziemy sobie latać!
Plik ściągnięto 227 raz(y) 19,72 KB

jemi 

Wysłany: 2006-07-14, 07:41   

Przed wylotem, budka Bartosz. Zdjęcie Roman D.

IMG_1540.JPG
Tu mieszkamy
Plik ściągnięto 227 raz(y) 56,15 KB

IMG_1518.JPG
Plik ściągnięto 238 raz(y) 95,26 KB

Mirek 

Wysłany: 2006-07-21, 04:50   

Dwa dni temu sprawdziłem jeszcze kilka budek na N od Siedlec - Koło wsi Strusy (gm. Paprotnia) oraz koło wsi Czepielin (gm. Mordy), w tym 2 zajęte. Z obu wyleciały już młode - kreciły sie w pobliżu. W obu przypadkach były cn. 3 młode. Tyle widziałem, bo mogło być ich więcej!
jemi te Strusy to patrząc na mapkę są w kierunku Sokołowa. Już wkrótce podsiedleckie pustułki będa się "mieszać" z Twoimi - podsokołowskimi :wink:

jemi 

Wysłany: 2006-07-21, 07:16   

Niech się „mieszają”, jak to pięknie ująłeś.
Opanujemy cały kraj!

Mirek 

Wysłany: 2006-07-21, 14:44   

jemi napisał/a:
Opanujemy cały kraj!

Pustułka stanie się, obok myszołowa, najpospolitszym drapolem, tak jak to było 60 lat temu!

norbert 

Wysłany: 2006-07-24, 15:22   

Mirek napisał/a:
Pustułka stanie się, obok myszołowa, najpospolitszym drapolem, tak jak to było 60 lat temu

tak przy okazji kręcąc się ostatnio za boćkami pod radomiem częściej widywałem pustułki niż myszaki

przeprowadziłem jeszcze jedną dodatkową kontrolę budek w radomiu i wygląda na to że na 9 budek (jedna uszkodzona) 2 były zajęte, 2 budki zagineły

Mirek 

Wysłany: 2006-07-30, 23:02   

Sezon pustułkowy już prawie zakończony, ale jeszcze w piątek, tj. 28 lipca w dwóch budkach (jedna w Siedlcach, druga na linii energetycznej nad Helenką pod Siedlcami) były młode. Z uwagi na wysokie przednie ścianki i operowanie słońca młodych nie dało się policzyć.
Rodzinki pustułek (z 3 budek) znad Helenki już się wyniosły - pewnie gdzieś koczują m.in. na polach!

Jarek P 

Wysłany: 2006-08-02, 13:00   

Chyba trzeba by odtrąbić zakończenie sezonu pustułkowego. Przydałoby się jakieś podsumowanie :wink: (oko do koordynatora).

Odpowiedz do tematu