Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pustułki w Krakowie
Autor Wiadomość
Tomek 

Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-12-02, 14:59   Pustułki w Krakowie

Witam. Zbieram materiały do pracy mgr na temat pustułek. Musze m.in. oszacować ich liczbę a do tego potzrebne mi są miejsca gniazdowania.Przeprowadziłem badania w miesiącach kwiecien-czerwiec b.r., jednak potrzebuje więcej dokładniejszych danych. Badania będą kontynuowane również w przyszłym roku.
Jeśli ktoś zna miejsca lęgowe pustułek z tego roku, bardzo proszę o kontakt. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-12-02, 15:55   

A ile znalazłeś stanowisk i gdzie się mniej więcej gnieżdżą (otwory wentylacyjne, szczeliny a moze budki?) ? :grin:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-12-02, 16:11   

A czy przypadkiem Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne nie jest w posiadaniu jakichś danych?
Osobiście proponuję znaleźć grupę ludzi do pomocy. Następnie wziąść mapę Krakowa do ręki, podzielić na sektory do kontroli - tak będzie najszybciej. Informacje z Forum mogą być tylko niewielkim uzupełnieniem. Myślę, że warto też na mapie wytypować obiekty, którym należało by się przyjrzeć w pierwszej kolejności (zamki, kościoły, obiekty przemysłowe). Najwięcej uwagi chyba trzeba by było poiświęcić na teren w kwietniu (przed przystąpieniem ptaków do lęgu). W pogodne dni zwłaszcza pustułki są ruchliwe, tokują, a samiczki pilnują już przyszłych miejs do gniazdowania! :grin:
_________________
TP Bocian
 
     
Tomek 

Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-12-02, 18:19   

Tyniec-1para na skałach pod klasztorem, Kopiec Kościuszki- conajmniej 3 pary otwory w murach, Kobierzyn - teren szpitala psychiatrycznego 1 para na drzewie, budynek AR lub AGH na Al.Mickiewicza-1 para, wieża ratuszowa - 1 para, Wawel (wieża Bazyliki)-1 para. Poza tym obserwowałem dosyć często przelatujące pustułki na Mydlnikach, Błoniach ( także tam polują), w Łobzowie na osiedlu.
 
     
Tomek 

Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-12-02, 18:23   

Może warto spytać się w MTO o jakieś dane. Pomoc byłaby przydatna, jak na razie wszędzie chodziłem sam:) Dzieki za informacje.
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2006-12-02, 21:59   

MTO ma pelno danych ale nie zawsze latwo uzyskac do nich dostep :roll:

Rozmieszczenie pustulki w Krakowie to juz temat ZROBIONY bo opracowywany jest Atlas Ptakow Krakowa (red. dr Walasz). Nie znam szczegolow (bo ten gatunek opracowuje ktos innych - chyba Krzysztof Kus) ale par jest dosc sporo, sam znam conajmniej kilkanascie stanowisk (w tym 1 pol-kolonie, gdzie bylo chyba 4-5 par w 1 budynku). Dane atlasowe chyba nie obejmuja szczegolow biologii rozrodu.
U kogo i gdzie robisz ta magisterke :?:
Skontaktuj sie z MTO :!:
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
Tomek 

Posty: 5
Skąd: Kraków
Wysłany: 2006-12-03, 14:10   

Studiuję na AR, a prace piszę u dr hab.prof AR Z. Bonczara. Mam mała prośbę. Mógłbyś odpisać gdzie znajduje się ten budynek, bede wdzięczny :grin: pozdrawiam
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2006-12-03, 17:31   

Tomek napisał/a:
Studiuję na AR, a prace piszę u dr hab.prof AR Z. Bonczara.


dobry wybor :smile:

tym niemniej radzilbym o kontakt z MTO i przedyskutowanie z opiekunem celowosci powielania zrobiobych badan (chodzi mi tylko o rozmieszczenie pustulki), kazdy temat mozna ugryzc na rozne sposoby :wink:

a budynek w ktorym byla kolonia (nie wiem czy jest nadal bo to bylo pare lat temu :roll: ) stoi przy Zakopiance, na przeciwko kina CinemaCity (troszke blizej Matecznego), ptaki gniezdzily sie w otworach pod dachem z kazdej strony budynku a polowac lataly nad Wilge

inne znane mi stanowiska ktore pamietam (z ostatnich 10 lat, nie wiem czy wszystkie sa aktualne)
Ruczaj - cn. 3 pary m.in. 2 na kampusie UJ, 3 na drzewie przy budowanym osiedlu
AP w Krakowie (Podchorazych)
Tyniec w ujsciu Skawinki, klasztor, starorzecze Kolo T. (2 pary)
laki w Kostrzu i w Skotnikach (2-3 pary)
Kopiec Kosciuszki
Krzemionki
Bonarka
Rynek Gl. (?)
dolinka na przeciwko Parku Jerzmanowskiego po drugiej stronie Wielickiej
inne musialbym poszukac :green:
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
mender 


Posty: 1231
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2006-12-03, 18:11   

To się Tomek ucieszy jak zobaczy tyle stanowisk :green:
_________________
Ratuj Kwiecewo!
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-12-03, 18:58   

Logan napisał/a:
3 na drzewie przy budowanym osiedlu
AP w Krakowie (Podchorazych)


A to ciekawe, na drzewach 3 pary?! Możesz podać więcej szczegółów?!
_________________
TP Bocian
 
     
Logan 


Posty: 825
Skąd: Raba i Mogielica
Wysłany: 2006-12-04, 10:32   

Mirek napisał/a:
A to ciekawe, na drzewach 3 pary?! Możesz podać więcej szczegółów?!


mialo byc 3 (trzecia) na drzewie :roll:
_________________
Łukasz Kajtoch
PRZYRODA ZIEM WIELICKO-LIMANOWSKICH
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo