Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Pustułki w Warszawie
Autor Wiadomość
R_Michal 

Posty: 33
Wysłany: 2006-03-30, 10:18   Pustułki w Warszawie

Proponuje w tym temacie umieszczac, dla chetnych obserwatorow, miejsca w Warszawie (ew. bliskie okolice), gdzie gniazduja (budkuja :green: ) pustulki i mozna je bez szkody dla nich, a z przyjemnoscia dla nas, ogladac.
Kto wie o takich miejscach, prosze o ich wpisywanie. Sam chetnie sie wybiore na taki pustulkowy rajd po Warszawie.
 
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-30, 10:48   

Znów ten odweczny problem. Ujawniać lokalizację gniazd czy zachować w tajemnicy?
Znajomość pozwala przeprowadzać monitoring oraz akcje edukacyjne. Zachowanie takich danych w tajemnicy pozwala chronić gniazda przed natrętami oraz handlarzami.

A ja dziś widziałem na Puławskiej pustułki na gnieździe. Samica siedziała i wykonywała ruchy jakby poprawiała pod sobią jajko a samiec odganiał od gniazda 2 wrony siwe i srokę.

Zawsze byłem zadziwiony jak krukowate potrafią się jednoczyć międzygatunkowo żeby pogonić pustułkę. Pilnie potrzebuję więc kilka nowych folderów bocianowych o pustułce :-)
Z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że jakieś młode wypadnie bo gniazdo jest płytkie. Jest też umieszczone nad balkonem więc będzie można zbierać wypluwki jeśli przeprowadzi się akcję edukacyjno-agitacyjną.
 
 
     
R_Michal 

Posty: 33
Wysłany: 2006-03-30, 11:01   

amikosik napisał/a:
Znów ten odweczny problem. Ujawniać lokalizację gniazd czy zachować w tajemnicy?

Chyba jestes lekko przewrazliwiony. Pustulki gniazduja w Warszawie przewaznie w miejsach publicznych i dostepnych dla kazdego. Dlaczego takich miejsc nie mieliby ogladac ludzie, ktorych to interesuje? Tu na forum podawane sa takie lokalizacje dla innych miejsc/miast i jakos nikt nie alarmowal, ze po takiej publikacji cos zlego zaczelo sie dziac. Proponuje troche luzu z ta tajemniczoscia :neutral: - nie chodzi przeciez o ujawnianie miejsc gniazdowania gatunkow, ktore potrzebuja 500 m strefy ochronnej przy swoich gniazdach. :smile:
_________________
-------------------
Witamy cenzure!
 
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-30, 11:38   

R_Michal napisał/a:
... Proponuje troche luzu z ta tajemniczoscia :neutral: - nie chodzi przeciez o ujawnianie miejsc gniazdowania gatunkow, ktore potrzebuja 500 m strefy ochronnej przy swoich gniazdach. :smile:


Jak zaglądam na allegro do działu wypchanych ptaków, albo jak dowiaduję się ile kosztują jaja, pisklaki oraz podloty sokołów to... jakoś nie potrafię się wyluzować.
 
 
     
R_Michal 

Posty: 33
Wysłany: 2006-03-30, 13:02   

amikosik, oczywiscie ciezko nie przyznac Ci racji, ale nie sadze, ze w tym konkretnym przypadku wystepowania pustulki w Warszawie podawanie tych informacji bylo zle.

Pozwole sobie na zebranie pierwszej informacji z dzialu pustulkowego i wrzucenie tu dla latwiejszej lokalizacji.

Lokalizacja EC Żerań:
PePe napisał/a:
Od strony Wisły na wysokim kominie jedna (pod trzecią koronką od góry). Druga na małym kominie od strony Modlińskiej.

Lukasz Rejt napisał/a:
Co do Zerania - oprocz kominow powinny tam wisiec jeszcze przynajmniej trzy skrzynie na scianie hali (widoczne od ulicy), dwie skrzynie na wewnetrznym dziedzincu (niewidoczne z zewnatrz) i dwie na budynku dzialu technicznego (widocznosc jw). Nie bylem tam ostatnio - mozliwe ze cos sie pozmienialo.
 
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-03-30, 15:57   

R_Michal napisał/a:
Proponuje w tym temacie umieszczac, dla chetnych obserwatorow, miejsca w Warszawie

A to Kolega mnie ubiegł, bo dokładnie taki sam temat miałem założyć.
_________________
TP Bocian
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-30, 16:12   

To może założyc grupę dla której będą dostępne takie dane.
Niech nie będą całkiem publiczne. Inaczej każdy będzie mógł je sobie wyguglać.
 
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-08, 17:43   

EC Żerań to to teraz raj dla obserwatorów pustułek. Własnie zajmują skrzynki i można obserwować ich podniebne akrobacje. Ganiają się nawzajem, ganiają kawki, Samczyki przynoszą gryzonie samiczkom, konsumpcja odbywa się na bardzo widowiskowo na rusztowaniach i stalowych podporach. Bliskość skrzynek powoduje widowiskową rywalizację między ptakami. Na mapce pokazałem jak dojechać w najlepsze miejsce do oglądania ptaków. Trzeba zjechać z Modlińskiej i przejechać pod wiaduktem na stronę elektociepłowni, przejechać przez parking i skręcić w prawo przed budynkiem Straży Pożarnej, minąć Hotel pod Grotem i zatrzymać się koło wału zaznaczonego na zielono.
Uwaga tą drogą jeżdzą wielkie cieżarówki.
Skrzynki są zaznaczone na czerwono, 2 są na kominach i 2 na ceglanej długiej hali. Z zaznaczonego wały jest dobry widok, jednak ze względu na duzą odległość polecam zabrać lunetę. Na 4 skrzynki - w trzech widziałem pustułki.

EC_Zeran_pustulki.zip
Pobierz Plik ściągnięto 787 raz(y) 158,78 KB

 
 
     
kubelec 

Posty: 124
Skąd: Wawa
Wysłany: 2006-04-10, 19:54   

dzis widzialem pustulke na wysokosci Carrefoura na Targowku, tuz kolo porzuconej stacji benzynowej w surowym stanie (czyli jadac z Marek, po prawej stronie Trasy Torunskiej). Patrolowala teren i zawisala co jakis czas (i tym zawisaniem zwrocila moja uwage, bo jechalem samochodem ze znajomymi, lekko pod slonce, wiec widzialem tylko sylwetki ptakow. Kiedys widzialem tez pustulke kolo swojego domu, czyli na Okeciu, przy skrzyzowaniu ul Krakowiakow i Orzechowej ale to obserwacja sprzed 2-3 lat. musze wiec rozejrzec sie za nia w tym roku.
_________________
Paweł T
=========
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-10, 20:50   

W tym miejscu na Targówku widziałem pustułki w zeszłym roku. To miejsce gdzie polują ale nie wiadomo gdzie mają gniazdo.
 
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2006-04-14, 07:35   

amikosik napisał/a:
W tym miejscu na Targówku widziałem pustułki w zeszłym roku. To miejsce gdzie polują ale nie wiadomo gdzie mają gniazdo.


Do żerańskich kominów "rzut pazurem" a i na Brudnie nie brakuje wysokich bloków.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
amikosik 

Posty: 602
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-04-14, 08:19   

Na BrÓdnie nie widziałem pustułek, tutejsze bloki nie mają odpowiednich otworów dla pustułek. Może są z EC Żerań a może z Marek. Nigdy nie miałem okazji pośledzić w którą stronę odlatują z pokarmem dla młodych.
 
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2006-04-14, 08:44   

amikosik napisał/a:
a może z Marek

W Markach pustułek nigdy nie widziałem, a spędziłem tam ponad 30 lat mojego życia.
Wzasadzie są tam dwa budynki, które nadawałyby się dla pustułki - kościół św. Izydora i powstały kilka lat temu blok mieszkalny ( ponad 10 pięter - nie pamiętam ile).
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2006-04-14, 08:49   

Jarek P napisał/a:
na Brudnie

amikosik napisał/a:
Na BrÓdnie


Ups, nie wiem dlaczego wydawało mi się, że to Bródno pisze się przez "u".
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
Marfu 


Posty: 3016
Skąd: Jabłonna
Wysłany: 2006-04-14, 14:09   

Skojarzenie mojej dzielnicy z brudem ma troche racji :-) Ale to od brodu - przez Wisle.
_________________
Warszawski Oddział TP "Bocian"
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz załączać pliki na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo