Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Budki dla pustułek - porady praktyczne
Autor Wiadomość
Mirek 

Wysłany: 2006-03-26, 21:49   Budki dla pustułek - porady praktyczne

Ponieważ zdobywamy coraz więcej doświadczeń odnośnie konstrukcji, wieszania, malowania, ect., to warto się dzielić swoimi uwagami i poglądami nt. temat. Coraz więcej osób interesuje się tym jak zrobic budkę dla pustułki, ale nie każdy posiada niezbędną wiedzę, gdzie wieszać, kiedy, jak mocować itp.
Dyskustować nt. temat proponuję w tym temacie.
Na wstępie zamieszczam zdjęcie zamocowanej dzisiaj budki na drzewie!

IMG_8906.JPG
Plik ściągnięto 216 raz(y) 61,78 KB

mender 

Wysłany: 2006-03-28, 22:46   

No to ja zadam pierwsze pytanie - na jakiej wysokości wieszać budki? :grin:

amikosik 

Wysłany: 2006-03-28, 23:00   

To ja powiem że z punktu widzenia późniejszych kontroli nie wyżej niż 10m. Oczywiście zaraz dostanę po głowie że to za nisko i że zaraz budki ukradną albo coś innego im się stanie.

Basior 

Wysłany: 2006-03-28, 23:12   

Ostatnio wieszalismy tak, aby było przyjemnie kontrolowac a jednoczesnie aby budki były bezpieczne. Wszystko zalezy od otoczenia i konkretnego drzewa. Jak wiadomo na słupach zajmują budki chyba na 6 m wysokosci...

mender 

Wysłany: 2006-03-28, 23:15   

Basior napisał/a:
aby było przyjemnie kontrolowac a jednoczesnie aby budki były bezpieczne

Czyli??

Mirek 

Wysłany: 2006-03-28, 23:18   

Basior napisał/a:
na słupach zajmują budki chyba na 6 m wysokosci...

Zgadza się - te które dzisiaj oglądaliśmy z Ukraińcami wiszą właśnie na takiej wysokości. Wysokość zawieszenia limitowana jest oczywiście wysokością słupa. Teoretycznie można by było wyżej, ale musi zostać wolna przestrzeń pomiędzy budką a linią, aby ew. energetyk, jakby coś się wydarzyło, miał swobodę działania!

Basior 

Wysłany: 2006-03-28, 23:19   

Czyli 8-14m, te wyzej jesli jest dobra droga po gałęziach. Unikamy drzew z gałeziami od samego dołu ułatwiajacymi dostęp do budki. Te niżej w miejscach mało uczęszczanych zdala od dróg i domów.

Jurgens 

Wysłany: 2006-05-29, 17:24   

Może mi ktoś podać wymiary, kolor itd. budek najchętniej zasiedlanych przesz pustułki :?: Proszę o szybką odpowiedz i z góry dziękuję :green:

Batman 

Wysłany: 2006-05-29, 17:30   

Wyglad budki z wymiarami: http://www.salamandra.org...ka/ochrona.html

jemi 

Wysłany: 2006-05-29, 18:36   

Deska z przodu budki jest na stronie Salamandry bez wymiarów.
Powinna ona mięć od dna budki 12 cm.
Na dach papę, całość impregnować, kolor – to pytanie do Mirka
aaa i deseczki do mocowania impregnowac!
na dno nasypac 3-4 cm drobnych kamyków

jak mocowac: http://www.ussuri.pl/ptaki/mocowanie/mocowanie.htm

Mirek 

Wysłany: 2006-05-29, 19:13   

jemi napisał/a:
kolor – to pytanie do Mirka

Jesli budka ma być na bloku lub na kominie, to kolor raczej nie ma znaczenia! Ale najważniejsze, aby zaimpregnować drewnochronem!

Jurgens 

Wysłany: 2006-05-29, 20:37   

Materiał na jedną budkę juz mam :green: Jest to płyta pilśniowa ze zniszczonej szafki, ma idealne rozmiary na taką budkę. Kamyczki się znajdą bez problemu. Budka którą zbuduję ma być na bloku, wiec mocowanie jakie jemi zaproponowałeś nie wchodzi w grę niestety. Może jakieś inne pomysły :?:
Jeśli prezes Zakładu Energetyki Cieplnej zgodzi się na powieszenie budki/ek, a nie zechce zafundować takowych, to trzeba będzie pomyśleć nad sposobem ich zawieszenia na kominie...

ps. W czwartek najprawdopodobniej rusza budowa pierwszej budki :green:
ps. 2. Mam jeszcze jedną bardzo dogodną lokalizację :arrow: most kolejowy, na którym czasami przesiadują pustułki. Jest on na odludziu, otoczony polami i ugorami, a do tego nie potrzeba niczyjej zgody :razz:

Basior 

Wysłany: 2006-05-29, 21:01   

Jurgens napisał/a:
Materiał na jedną budkę juz mam Jest to płyta pilśniowa ze zniszczonej szafki,

Płyta pilśniowa nie jest dobrym materiałem na budki, które są narażone na wilgoć, po namoknięciu rozpada się. Ostatecznie mozna ją stosowac do budek wioeszanych wewnątrz budynków lub pod okapem.

Mirek 

Wysłany: 2006-05-30, 05:49   

Basior napisał/a:
Jurgens napisał/a:
Materiał na jedną budkę juz mam Jest to płyta pilśniowa ze zniszczonej szafki,

Basior ma rację - płyta teraz ładnie wyglada, ale pomyśl co będzie jak na niej polezy śnieg, popada na nia deszcz, etc. Najlepsze zwykłe dechy!

Może ja Ci podpowiem rozwiązanie! Jeśli masz znajomego nauczyciela (lub nauczycielkę :wink: ) w szkole, to może zaproponuj udział w pomocy dla pustułek. Podrzuć folderek (jest juz w drodze do Ciebie), porozmawiaj o co chodzi i mozesz mieć budki za darmo. Co prawda wychodzą one czasem róznej jakości. Ale jak uczeń z pomocą rodziców czy dziadków zbije taką budę i dostanie z przyrody szóstkę to jest zysk dla niego, a nauczyciel, który robi awans zawodowy opisze to działanie do swojego dorobku. Metoda sprawdzona! Ostatnio w Parczewie szkoła dla Dominika zrobiła 9 budek (wszystkie juz wiszą w terenie). Pomyśl nad takim wariantem - oczywiście sam tez możesz zrobić... Ja współpracuje z Gimnazjum w Domanicach - w ub. roku dostałem 14 budek, a w tym już są chyba zrobione, ale nie odebrane! Tez ponad 10.

Basior 

Wysłany: 2006-05-30, 07:56   

Mirek napisał/a:
Co prawda wychodzą one czasem róznej jakości.

TAk najlepszy test budek, które robią dzieci to zrzucanie ich z dachu uaza na ziemię - jesli sie nie rozlecą można wieszac, bo naprawa budki na drzewie jest wkurzająca...
A co do szkół, to pomysł dobry tylko wlasnie trzeba przypilnować aby były zrobione z zwykłych desek grubości 2 - 2,5 cm, bo rózne juz dostawaliśmy: z boazerii, sklejki 6mm i inne. :smile:

Odpowiedz do tematu