Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem - rozbijanie się ptaków o szyby, co robic?
Autor Wiadomość
Monika_r 

Wysłany: 2013-07-15, 08:22   Problem - rozbijanie się ptaków o szyby, co robic?

Witam,
proszę Was o radę w następującej sprawie. Mieszkam na wsi w domu z dużym ogrodem. Każdej zimy, każdego dnia dokarmiam ptaki, najczęściej ziarnem słonecznika i słoniną. Mąż zrobił taki półautomat by ptakom nie zabrakło karmy. Myślę, że dzięki temu wokół siebie mam tyle ptaków- na tyłach ogrodu cała wiosnę śpiewa np. słowik.
W czym problem?- otóż regularnie przez cały sezon ptaki wpadają na szyby okien domu- najczęściej na piętrze, ale i na parterze też się zdarza. Niektóre takie wypadki kończą się dla ptaka tragicznie. Co mogę zrobić by uchronić je od tego?

Pozdrawiam- Monika

Anton 

Wysłany: 2013-07-22, 07:57   

Wydaje mi się że ptaki najczęsciej rozbijają się o szyby wtedy gdy nie osłonięte niczym okna stoją naprzeciw siebie. Ptak nie widzi samej szyby, tylko przestrzeń za drugim oknem i wydaje mu się wtedy że może swobodnie przelecieć . Cóż najlepiej chyba osłonić okno firanką i zniknie dla ptaka wrażenie otwartej przestrzeni. Stosuje się nalepki w rodzaju sylwetki drapieżnego ptaka na szybę , ale nie wiem na ile są one skuteczne.

Monika_r 

Wysłany: 2013-07-22, 08:32   

Okna u mnie nie stoją naprzeciw siebie- na piętrze od południowej strony, gdzie najczęściej ptaki się rozbijają faktycznie nie mam firanek, ale też potrafią wpadać na szybę okien na parterze, gdzie firanki wiszą. Widziałam na ekranach przy autostradach nalepki drapieżnych ptaków (też nie wiem na ile są one skuteczne) ale miałam nadzieję, że nie będę musiała nalepiać ich na swoje szyby i że coś mi podpowiecie. zanim to zrobię to jeszcze chwilę poczekam na Wasze propozycje- są wakacje :) i pewnie ruch na Forum mniejszy.

Pozdrawiam- Monika

calamita 

Wysłany: 2013-07-22, 09:17   

u mnie ptaki rozbijają się o szyby podczas ucieczki przed atakami drapieżników(krogulce)- w panice uciekają na wszystkie strony i czasem jest bęc o szybę. Ale na to nie ma niestety rady. Naklejki ptaków na okno- hmmm- jak ktoś lubi...

kasiabrys 

Wysłany: 2013-07-23, 23:55   

Nie myj okien :) Powaznie.

GISilva 

Wysłany: 2013-07-27, 17:34   

Problem niby pospolity, ale dość złożony. W Twoim przypadku, może chodzić o refleksy świetlne, które zachodzą na szybach okiennych. Ptaki widzą w nich odbicie okolicznej zieleni, lub zwyczajnie nieba i stąd tyle kolizji. Ze swej strony polecam przeczytać poradnik przygotowany przez PTOP:
http://bio-study.pl/wp-co...ptop_ekrany.pdf
Temat jest tam dość szczegółowo opisany wraz z rozwiązaniami, które można zastosować w oknach budynków. Jeśli mam być szczery to wizerunek ptaka drapieżnego nakleiłbym na okno w naprawdę ektremalnym przypadku. Dużo mniej "rażącym oczy" rozwiązaniem wydają się paski czarnej folii związane w jednym końcu i podwieszone w rogu okna. Widziałem coś takiego na jednej ze szkół. Na temat skuteczności się nie wypowiem, bo nie wiem. Od siebie mógłbym Ci zaproponować powieszenie moskitiery. Czarna siatka na komary powinna dość sprawnie rozpraszać wyżej wspomniane refleksy, a nawet jak ptak w takie cudo przygrzmoci to mu się wielka krzywda nie stanie. Z reguły moskitiera jest dość solidnie naciągnięta, a między siatką i szybką zawsze pozostaje kilkanaście - kilkadziesiąt mm wolnej przestrzeni. Moskitiery mam u siebie w oknach i raz widziałem jak jaskółka wleciała mi w okno. Poza ogólnym "zmieszaniem" to nic jej nie było. Wyglądała na lekko zdziwioną, że się od czegoś odbiła. :grin: W sklepach dostępne są również białe moskitiery, ale moim zdaniem o wiele bardziej rzucają się w oczy, niż czarne. Koszt niewielki, a może się sprawdzi. :wink:

Odpowiedz do tematu