Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
jak chronic drzewa
Autor Wiadomość
ozuzi 


Posty: 99
Skąd: Giżycko
  Wysłany: 2006-05-06, 14:08   jak chronic drzewa

przed moim domem rosnie szpaler wierzb kruchych ponad 5 z nich (z wnioskowania na podstawie ponizszej tabelki) zalicza sie jako pomniki przyrody obwod najwiekszej z nich wynosi 482 cm

prosze pomozcie
co mam zrobic i gdzie zglaszac bo przy tegorocznym czyszczeniu kanalu melioracyjnego nad ktorym rosna wycieli kilka z nich i z wiekszosci zrobili wykalaczki ale o ta najgrubsza walczylam i wycieli tylko jedna galaz

tabelka znajduje sie na stronie
http://www.przyroda.katow..._ozywionej.html
 
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2006-05-08, 08:56   

trzeba złożyć wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody z odpowiednim uzasadnieniem. Wymiary mogą być tylko jednym z argumentów. Inne to np. walory estetyczne, krajobrazowe, historyczne. Najlepiej gdybyś skontaktowała się z biurem WKp w Olsztynie. Powinni powiedzieć jak wygląda procedura u nich, może mają wzór wniosku.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
forestman 
Zgórmysyn


Posty: 781
Skąd: UralLand
Wysłany: 2006-05-12, 07:30   

niestety wierzby bardzo sporadycznie uznaje sie jako pomniki przyrody - przykład:
na ponad moich 500 pomnikow bedacych w parku mialem jedna wierzbe biala (Salix alba var. fastigiata) - niestety piorun 2 lata temu dal jej rade :???:
_________________

 
 
     
Maria02 

Posty: 232
Wysłany: 2006-05-15, 22:07   drzewa ochrona

na stronie internetowej gdzie podane sa zasady oznaczania drzew jako pomniki dowiedzialam sie ze moja jablon moglaby spelnic takie warunki jest to reneta szara potezne drzewo na wysokosci 1\ 30 ma 1.60 cm w obwodzie korona tez wielka nazywamy ja baobab zastanawia mnie jednak czy tylko wzgledy wymiarowe brane sa pod uwage czy tez sa jakies inne :?:
_________________
I.Krasicki ; Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły,
Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły.;
 
     
Mirek 


Posty: 5940
Wysłany: 2006-05-16, 05:31   

Maria02 napisał/a:
zastanawia mnie jednak czy tylko wzgledy wymiarowe brane sa pod uwage czy tez sa jakies inne

Nie tylko, jeszcze kulturowe i historyczne. A wymiary są chyba dosyć względne.
_________________
TP Bocian
 
     
Jarek P 

Posty: 1580
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2006-05-16, 08:15   

Mirek napisał/a:
A wymiary są chyba dosyć względne.


Jednak w praktyce, ze wzgledu na łatwość okreslenia, są kryterium podstawowym. ale składając wniosek do WKP spróbowałbym np. oszacować wiek tego drzewa. Podkreślił, jego walory krajobrazowe i że jest to stara odmiana - obecnie bardzo rzadka - zabytek kultury rolniczej.
_________________
Jarosław Paciorek
 
     
GrzegorzBP 

Posty: 1784
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2006-05-16, 08:24   

Maria02 napisał/a:
na stronie internetowej gdzie podane sa zasady oznaczania drzew jako pomniki dowiedzialam

Nie ma czegoś takiego jak wymiary pomnikowe - pomnikiem przyrody jak mawiał śp. Łaszek ma być drzewo "przed któym chce się czapkę zdjąć i głowę pochylić" - jesnak drzewa owocowe bardzo sporadycznie są uznawane za pomniki przyrody - pytanie - a po co chcesz żeby to drzewo zostało uznane za pomnik przyrody?
 
     
SMUGA 
arborysta


Posty: 249
Skąd: chłop z miasta
Wysłany: 2006-05-16, 13:06   

W Piastowie k. Warszawy jest taki dąb miedzy blokami...
Jak na dąb - moze niezbyt pokaźny...
Ale w okolicy nie ma nic takiego - tak usytuowanego (ma podobne parametry do jedynego piastowskiego pomnika przyrody - też dębu)...
Zawsze chce mi sie pod nim "zdjąć czapkę"...
A na warszawskim mokotowie wycinałem kiedyś (bez pozwolenia, bo owocowe) "coś tam" z gatunku prunus (już teraz nie pamietam dokładnie co) - i drzewko to siegało, bym nie skłamał, ok. III piętra bloku z lat 50-tych...
Wycinka była zlecona przez urząd gminy...
A wg mnie na spoko mozna uczynic ja było pomnikiem przyrody...
_________________
Pozdrawiam...

- Wojtek M.
 
 
     
Namor 


Posty: 662
Skąd: Europa
Wysłany: 2006-05-16, 22:13   

Cytat:
Jedyną pocieszajacą rzeczą w spadaniu z drzewa jest to, że nie lecimy do góry...
wszystko jest względne ;)
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2006-06-05, 23:40   

Kolejna akcja w obronie drzew
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo