Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Bestialskie traktowanie przyrody w Gliwicach
Autor Wiadomość
bot 

Posty: 81
Wysłany: 2011-11-08, 14:12   Bestialskie traktowanie przyrody w Gliwicach

Od kilku lat bezpardonowo różne firmy niszczą w Gliwicach co popadnie na osiedlach, skwerach, w parkach. Ostatnio zniszczyli miejsce bytowania jeży na jednym z osiedli, za przyzwoleniem miejscowego ZBM-u. Wszelkiego rodzaju wspólnoty mieszkańców, których członkom zwykle daleko do mimimum świadomości przyrodniczej, traktują przyrodę jak swoją własność i niszczą bez opamiętania. W miejscu o który mówię znajdowały siedlisko nie tylko jeże, ale wiele chronionych ptaków, m.in. sikory bogatki, modre, ubogie, jemiołuszki, nie mówiąc o pospolitym ptactwie. Przyszła grupa prymitywnych pracowników, nie reagujących na jakiekolwiek argumenty i w bandycki sposób zniszczyła charakter tego miejsca. Takich przypadków są setki.
Od 1993 prezydentem jest niejaki Frankiewicz, którego już w 2009r. zamierzano odwołać, niestety, demokracja nie zadziałała, mimo niechęci mieszkańców na referendum za jego odwołaniem nie zgłosiła się wystarczająca liczba wyborców. Nie sprzyja on ochronie przyrody, dewastowane są enklawy roślinności, ogławiane wiekowe drzewa, firmy dokonujące tych cięć mają wolną rękę. Prawo prawem, ale tu rządzi ktoś, kto ustawowy obowiązek nadzoru i pieczy nad przyrodą ma "w głębokim poważaniu".
 
     
TB 


Posty: 951
Skąd: Kętrzyn
Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2011-11-08, 19:09   

bot napisał/a:
sikory bogatki, modre, ubogie, jemiołuszki, nie mówiąc o pospolitym ptactwie


:?: Co masz na mysli :?:

bot napisał/a:
Takich przypadków są setki.
bot napisał/a:
niszczą bez opamiętania.
bot napisał/a:
Ostatnio zniszczyli miejsce bytowania


Czyli co konkretnie robią? Bo takie ogólno-problemowe podejście do sprawy nic nie wnosi...
 
 
     
bot 

Posty: 81
Wysłany: 2011-11-10, 18:29   

no jak to co - cóż za pytanie...
płoszą, niszczą miejsce ich bytowania, enklawy zwartej roślinności, gdzie ptaki znajdują schronienie. Rokrocznie ekipy firm niszczą takie miejsca ogołacając je doszczętnie. Rosnące tam krzewy są cięte "na szczotkę", niszczone jest podszycie, drzewa ogławiane lub podcinane tak, że korona pozostaje na samym czubku drzewa. Ma to miejsce nagminnie we wszystkich rejonach miasta.
Pospolite ptactwo - wróble, kosy, sroki, gawrony ...
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-11-22, 10:17   

Przecież Gliwice to lider polskiej ekologii: http://gliwice.eu/sites/d...ej_ekologii.pdf :)
Pozdrawiam
 
     
bot 

Posty: 81
Wysłany: 2011-12-14, 14:02   

Kilka miesięcy temu pokazywali nawet Gliwice w telewizji z racji dużej ilości sów. Przy takim ogałacaniu drzew sowy znikają, co sama obserwuję w miejscach gdzie dawniej były. Tak więc dla picu pokazuje się rzekome proekologiczne działania, a prawda wygląda zupełnie inaczej.
http://forum.gkw24.pl/vie...t=1641&start=20
http://www.wiadomosci24.p...rzew_48437.html
http://www.wiadomosci24.p...acje_48425.html
 
     
wieslawbaginski 

Posty: 1088
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-12-14, 19:44   

Odnośnie gałęzi chyba się zmieniło, wyczytałem to dzisiaj na Forum Przyroda :
"Obecnie sprawy mają się już całkowicie inaczej w tej kwestii. W maju 2010r. znowelizowano ustawę o ochronie przyrody. W art. 82 dodano ust. 1a, który mówi:
Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą
obejmować wyłącznie:
1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z
obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.
Ogołacanie koron bez uzasadnienia jest więc już ponad wszelką wątpliwość niszczeniem drzewa.

źródło : http://forum.przyroda.org...tm#403363"
Pozdrawiam
 
     
bot 

Posty: 81
Wysłany: 2011-12-19, 16:49   

problem w tym, że w praktyce nic się nie zmieniło - prawo mają "w głębokim poważaniu", w ostatnich tygodniach ogłowiono wiele drzew - mimo ustawowego zakazu :evil:
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-12-19, 17:38   

bot napisał/a:
problem w tym, że w praktyce nic się nie zmieniło - prawo mają "w głębokim poważaniu", w ostatnich tygodniach ogłowiono wiele drzew - mimo ustawowego zakazu :evil:

to co się robi, jak się widzi, że łamane jest prawo?
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Sturnus vulgaris 

Posty: 554
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-12-20, 08:29   

jesli teren jest własnością gminy to do właściwego starosty donosik na podstawie ustawy o ochronie przyrody art. 88 ust.1 pkt 3 a jeśli grunt skarbu państwa to do wójta
 
     
Władysław Kłak 

Posty: 135
Skąd: Bytom-Żelazo
Wysłany: 2011-12-20, 16:45   

bot napisał/a:
problem w tym, że w praktyce nic się nie zmieniło - prawo mają "w głębokim poważaniu", w ostatnich tygodniach ogłowiono wiele drzew - mimo ustawowego zakazu :evil:


Wydaje mi się że przesadzasz z tą wolno amerykanka w wycince drzew.
Pierwsze zdjecie to topole przy drodze
na przekrojach widać ich stan , takie u mnie rosną na osiedlu Szombierki w Bytomiu . Jak trochę powywracał wiatr i narobił szkód co niemiara to trochę wycieli i jeszcze jest sporo do wycięcia i oby jak najszybciej. Jak konar spadnie ci na głowę tak jak na cmentarzu (było głośno o tym w TV głównych dziennikach) to kogo pójdziesz po odszkodowanie?

Fotka druga, jak poszerzyć drogę ? całkiem nową robić przez las?
Jeździsz sama samochodem czy tatuś jeszcze wozi?

Fotki w parku kto oceniał w jakim stanie są te drzewa?

Nawet w najpiękniejszy dzień może przyjść trąba powietrzna co w tedy?
Ja taka widziałem i jej skutki nie daleko jeziora Serwy na Suwalszczyźnie.
Oby takiej nie było w twoich Gliwicach.
Można i trzeba chronić przyrodę ale nie za wszelka cenę.
_________________
władek
 
     
bot 

Posty: 81
Wysłany: 2011-12-20, 18:04   

Sturnus vulgaris napisał/a:
jesli teren jest własnością gminy to do właściwego starosty donosik na podstawie ustawy o ochronie przyrody art. 88 ust.1 pkt 3 a jeśli grunt skarbu państwa to do wójta


łatwo powiedzieć... naprzeciw urzędu miejskiego stoi ogołocone w tym roku drzewo

Władysław Kłak napisał/a:


Wydaje mi się że przesadzasz z tą wolno amerykanka w wycince drzew.
Pierwsze zdjecie to topole przy drodze
na przekrojach widać ich stan , takie u mnie rosną na osiedlu Szombierki w Bytomiu . Jak trochę powywracał wiatr i narobił szkód co niemiara to trochę wycieli i jeszcze jest sporo do wycięcia i oby jak najszybciej. Jak konar spadnie ci na głowę tak jak na cmentarzu (było głośno o tym w TV głównych dziennikach) to kogo pójdziesz po odszkodowanie?


każde drzewo grozi potencjalnie obaleniem - jeżeli uderzy w człowieka jest to nieszczęśliwy wypadek, no chyba że doszło do ewidentnego zaniedbania

Władysław Kłak napisał/a:
Fotka druga, jak poszerzyć drogę ? całkiem nową robić przez las?
Jeździsz sama samochodem czy tatuś jeszcze wozi?


drzewa rosnące wzdłuż drogi chronią asfalt przed nagrzewaniem a oczy kierowców przed olśnieniami - poczytaj sobie prace Szczepanowskiej, to zależy od priorytetów : czy jest nim ochrona przyrody czy nieskończona ilość dróg dla nieskończonej wygody kierowców. Niestety, aby chronić przyrodę trzeba z czegoś zrezygnować.


Władysław Kłak napisał/a:

Fotki w parku kto oceniał w jakim stanie są te drzewa?

Nawet w najpiękniejszy dzień może przyjść trąba powietrzna co w tedy?
Ja taka widziałem i jej skutki nie daleko jeziora Serwy na Suwalszczyźnie.
Oby takiej nie było w twoich Gliwicach.
Można i trzeba chronić przyrodę ale nie za wszelka cenę.


Wydaje mi się, że o wiele większą przysługą dla bezpieczeństwa byłby zakaz ruchu pojazdów niż wycinanie drzew...

Co do zdjęć - to są przykładowe przypadki zaczerpnięte z informacji z ostatnich lat. Niestety nie mam możliwości zamieszczenia aktualnych zdjęć drzew, ale jeżeli mieszkasz w pobliżu, to proponuję się przejechać do Gliwic i zobaczyć naocznie, np. na wiadukcie biegnącym do ul. Toszeckiej od centrum - ogołocone wierzchołki drzew, liczne przypadki nieuzasadnionego "prześwietlania" prowadzące w efekcie do śmierci drzewa, ogławianie itp. Ma to miejsce masowo - i jest bez wątpienia sprzeczne z ustawą.

http://www.wiadomosci24.p...rzew_50456.html
http://www.ratujdrzewa.gdynia.pl/

Nawet się szpeciele reklamują
http://www.gliwicecity.pl...nistycznymi.htm
 
     
Władysław Kłak 

Posty: 135
Skąd: Bytom-Żelazo
Wysłany: 2011-12-20, 19:46   

bot napisał/a:
ogławianie

Jeżeli chodzi o ogławianie to pierwsi powinni być ukarani z tego forum za ogławianie wierzb. :lol:

Co do specjeli, zastanowiłaś się ile szkody wyrządzają drzewa rosnące przy budynkach?
Jak korzenie potrafią wrosnąć w kanalizację w fundamenty i jakie to olbrzymie szkody czyni?
Może jutro wrzucę fotki, widok z mojego okna , jaki gąszcz był i mimo wycięcia dwóch modrzewi (chociaż najbardziej mi ich szkoda) gąszcz jest nadal . Ile kosztowała nowa kanalizacja i nowe chodniki bo korzenie niszczą wszystko.
_________________
władek
 
     
Sturnus vulgaris 

Posty: 554
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-12-21, 11:50   

dla mnie łatwo bo ja problemu nie widzę, jest przepis ktoś go łamie, zgłaszasz to odpowiedniej instytucji i ona łaski ci nie robi, rozumiem że ty chcesz coś z tym zrobic ale nie chcesz pobrudzić sobie rączek no niestety coś za coś jak chcesz walczyć o drzewa czy o inne elementy przyrody to musisz byc świadom że to nic przyjemnego i zyskasz więcej wrogów niż przyjaciół, jak chce się posprzątać gówno to trzeba się ubrudzić
 
     
Basior 

Posty: 2633
Wysłany: 2011-12-21, 14:00   

Władysław Kłak napisał/a:
Jeżeli chodzi o ogławianie to pierwsi powinni być ukarani z tego forum za ogławianie wierzb. :lol:


ależ proszę Wysokiego Sądu, świadek Wiesław zeznał, że:
wieslawbaginski napisał/a:
3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

więc prosimy o łagodny wymiar kary :grin:
_________________
www.ussuri.pl
 
     
Sturnus vulgaris 

Posty: 554
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2011-12-21, 14:59   

a propo wierzb - władysławie czytaj ustawę, czytaj
Ostatnio zmieniony przez Sturnus vulgaris 2011-12-21, 15:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo