Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Rośliny Ziemi Łukowskiej
Autor Wiadomość
Hering 

Wysłany: 2013-06-14, 22:02   

Malownicza , ale ,,troszeczkę,, kłopotliwa dla rolników roślinka jest także wciąż obecna na terenie gminy Łuków , Trzebieszów czy Stanin. Kąkol polny /Agrostemma githago/ nie jest tam aż taką rzadkością. Co prawda daleko do stanu populacji podawanych przez niccolaia z terenu gminy Wola Mysłowska czy Stoczek Łukowski. W 2012 r. podziwiałem koło Łukowa stanowiska liczące szacunkowo nawet setki osobników. Jednak , rzeczywiście gatunek jest coraz rzadziej spotykany. Osobiście podzielam fascynację kolegi niccolaia urokami niemal magicznego przedstawiciela flory , jakim jest kąkol polny. :green: . Wspomniany takson to taki ... mister wśród kwiatków polnych :lol: .

Kopia DSC_9460.JPG
Kąkol polny. Turze Rogi gm. Łuków 2012 r.
Plik ściągnięto 10640 raz(y) 60,2 KB

niccolai 

Wysłany: 2013-06-14, 22:48   

Hering napisał/a:
Osobiście podzielam fascynację kolegi niccolaia urokami niemal magicznego przedstawiciela flory , jakim jest kąkol polny. :green:
A zatem dla miłośnika flory segetalnej foto na zachętę - jest ona bowiem nie mniej ciekawa, jak ta z leśnych ostępów :green: Na zdjęciu zbiorowisko z rzędu Centauretalia cyanii - zbiorowiska chwastów upraw roślin zbożowych i lnu.
Oprócz naszego bohatera (kąkolu), sa tam jeszcze: mak piaskowy (Papaver argemone), mak wątpliwy (Papaver dubium), chaber bławatek (Centaurea cyanus) oraz rumian polny (Anthemis arvensis) i wyka czteronasienna (Vicia tetrasperma).

Centauretalia cyanii, gm. Wola mysłowska

ssissii 

Wysłany: 2013-06-15, 18:51   

Cytat:
Czyżby do hodowli w ogródku? :wink:

Również :D
Przede wszystkim do kolekcji nasion, takiego mojego specyficznego 'zielnika' ;)

http://kartoteka-przyrodnicza.pl/

Anton 

Wysłany: 2013-06-16, 19:11   

Spotykam takie kwiaty w uprawach zbożowych w miejscach, w których z jakichś powodów "nie zadziałał" oprysk,

niccolai 

Wysłany: 2013-06-17, 11:35   

Anton napisał/a:
Spotykam takie kwiaty w uprawach zbożowych w miejscach, w których z jakichś powodów "nie zadziałał" oprysk,
Bo to norma dla całego kraju. Roślinność segetalna rozwija się obecnie w formie wąskich okrajków na obrzeżach pól bądź na rowach, nieużytkach i poboczach dróg - wszędzie tam, gdzie rolnicy nie docierają z herbicydami. Środki chwastobójcze są podstawowym zagrożeniem dla flory segetalnej i to one głównie determinują jej występowanie.
A tak przy okazji - rozumiem, iż obserwacje pochodzą z terenu Pogórza Strzyżowskiego? Jak się przedstawia sytuacja tego typu roślinności na południu Polski? :-)

Hering 

Wysłany: 2013-06-17, 23:15   

Krótkie słowo o kukułce szerokolistnej /Dactylorhiza majalis/. Ten przedstawiciel storczykowatych jest jeszcze względnie pospolitym gatunkiem. Takson prezentuje się także bardzo okazale i dekoracyjnie. Można nawet powiedzieć - egzotycznie :green: .Ale dzisiaj zaprezentuję nietypowe siedlisko rośliny. W gm. Łuków - kukułka szerokolistna zasiedla ... przydroże piaszczystej drogi gruntowej :shock: . W dłuższym okresie , kiedy operuje słońce piaek jest tak sypki , że utrudnia swobodne przemieszczanie się . Skąd więc storczyk może egzystować w takim ,,pustynnym,, krajobrazie. A może. Rozwiązaniem tajemnicy jest wysoki poziom wody gruntowej. Potwierdzają to łany trzciny , rośnącej w uprawach żyta czy owsa. :shock: Na wspomnianym stanowisku spotykane są od 3 do 9 kwitnących okazów. W 2013 r. pojawiły się 6 kwiatostany.

Kopia Kopia DSC_4232.JPG
Kukułka szerokolistna. Gm. Łuków. 2013 r.
Plik ściągnięto 10543 raz(y) 77,9 KB

niccolai 

Wysłany: 2013-06-18, 08:44   

Hering napisał/a:
Krótkie słowo o kukułce szerokolistnej /Dactylorhiza majalis/. Ten przedstawiciel storczykowatych jest jeszcze względnie pospolitym gatunkiem. Takson prezentuje się także bardzo okazale i dekoracyjnie. Można nawet powiedzieć - egzotycznie :green:
To prawda, że jest to roślina piękna, o egzotycznym wyglądzie - podobnie zresztą jak większość storczyków. Kukułki rzeczywiście należą do jednych z najokazalszych przedstawicieli Orchidaceae i są jeszcze stosunkowo często spotykane. Niestety, wskutek zanikania i przekształcania ich siedlisk, są także coraz bardziej zagrożone. Cieszmy więc oczy ich wyglądem póki mamy je koło siebie. Na zachętę do ruszenia w teren i poszukania tych uroczych elementów krajowej flory kilka fotek kukułek:
1) 2)
3) Fot. 1-3 Dactylorhiza majalis

Warto także wspomnieć, iż oprócz kukułki szerokolistnej, na terenie Ziemi Łukowskiej, występują także inne gatunki z rodzaju Dactylorhiza: kukułka krwista i kukułka Fuchsa. Nie stwierdzono, jak dotąd, występowania kukułki plamistej. Jedyne znane mi stanowisko tego gatunku na terenie obecnego powiatu łukowskiego ma już niestety charakter historyczny - zostało zniszczone wskutek przekształcenia zarośli wierzbowych w łąkę kośną.

Kontynuując temat storczyków, pozwolę sobie zaprezentować inny gatunek, występujący jeszcze stosunkowo często na terenie Ziemi Łukowskiej - przynajmniej w części obejmującej Wysoczyznę Żelechowską - podkolana białego. Jest to wysmukły storczyk, o nie mniej egzotycznym wyglądzie i niewątpliwie subtelnej, acz wielkiej urodzie. Właśnie teraz rozpoczyna się okres jego kwitnienia, więc warto rozejrzeć się za nim w widnych lasach i zaroślach.

Platanthera bifolia

drTrutek 

Wysłany: 2013-06-20, 00:20   

Chciałem się spytać, obserwatorów z Łukowa, czy spotkaliście u siebie wąkrotę zwyczajną. Znalazłem to ostatnio u mnie w woj. łódzkim i ciekawi mnie jaki jest jej zasięg na wschód?
W wspominanej tu kartotece - żadnej obserwacji tego gatunku.

niccolai 

Wysłany: 2013-06-20, 00:50   

drTrutek napisał/a:
Chciałem się spytać, obserwatorów z Łukowa, czy spotkaliście u siebie wąkrotę zwyczajną. Znalazłem to ostatnio u mnie w woj. łódzkim i ciekawi mnie jaki jest jej zasięg na wschód?
Wąkrota to gatunek związany z wpływami atlantyckimi - stąd na wschodzie Polski jest rzadko spotykana. Jak dotąd znane jest mi tylko jedno stanowisko tej rośliny - koło miejscowości Olszyc Szlachecki. Jest to niewielka miejscowość pomiędzy Garwolinem, Łukowem i Siedlcami. Badania florystyczne na Ziemi Łukowskiej dopiero ruszają, ale powstała niedawno nieformalna grupa działa dość prężnie, wiec niewykluczone jest odnalezienie innych stanowisk tego gatunku w niedalekiej przyszłości. ;-) Łódzkie leży, jak mi sie wydaje, w strefie większego oddziaływania klimatu atlantyckiego, więc można się tam spodziewać większej liczby stanowisk tej niepozornej, acz ciekawej rośliny.

drTrutek napisał/a:
W wspominanej tu kartotece - żadnej obserwacji tego gatunku

http://kartoteka-przyrodn...ervations/58890

drTrutek 

Wysłany: 2013-06-21, 22:52   

Rzeczywiście - to Twoja obserwacja. Wyszukiwarka kartoteki nie zadziałała kiedy wpisałem polską nazwę (program chyba nie akceptuje polskich znaków, w tym przypadku "ą").
Jestem także ciekawy co do występowania w lasach łukowskich innej rośliny: gwiazdnicy długolistnej? U mnie w łódzkiem widziałem dużo licznych stanowisk. To jakby specjalność lasów piotrkowskich. Jeśli ktoś ma wątpliwości jak odróżnić od innych gwiazdnic czterokanciastych, proponuję pogłaskać łodygę. G. długolistna ma ją lekko szorstką, przez posiadanie na kantach mikro haczyków, widocznych pod lupą. Inne gwiazdnice 4-kanciaste są gładkie. W przypadku tej rośliny kartoteka milczy.

niccolai 

Wysłany: 2013-06-24, 01:05   

drTrutek napisał/a:
Rzeczywiście - to Twoja obserwacja. Wyszukiwarka kartoteki nie zadziałała kiedy wpisałem polską nazwę (program chyba nie akceptuje polskich znaków, w tym przypadku "ą").
Raczej rozróżnia małe i wielkie litery - dlatego czasem warto powtórzyć wyszukiwanie pisząc nazwę gatunku raz małą, raz wielką literą...
drTrutek napisał/a:
Jestem także ciekawy co do występowania w lasach łukowskich innej rośliny: gwiazdnicy długolistnej? U mnie w łódzkiem widziałem dużo licznych stanowisk. To jakby specjalność lasów piotrkowskich. [...]W przypadku tej rośliny kartoteka milczy.
I chyba jeszcze Kartoteka sobie pomilczy na temat tego gatunku ;-) Gatunek nie jest zbyt okazały i podobny do innych gwiazdnic - więc łatwo go przeoczyć. Osobiście nigdy nie spotkałem sie z tym gatunkiem na terenie zarówno Lasów Łukowskich, jak i innych kompleksów leśnych w powiecie łukowskim - ale ich eksploracja trwa - więc kto wie? ;-)

Hering 

Wysłany: 2013-06-26, 20:46   

W leśnych gąszczach Ziemi Łukowskiej lilie złotogłów /Lilium martagon/ rozpoczęły proces kwitnienia. :lol: Roślina należy do jednego z najpiękniejszych akcentów zbiorowisk lasów liściastych i mieszanych. Eksploracja terenowa wyraźnie pokazuje , że knieje okolic Łukowa są jej prawdziwym księstwem. Na początek pokazały się 17 okazy z kompleksu leśnego ,,Kryńszczak,, w uroczysku Jagodne. Na uzupełnienie tematu , dodam , że ten florystyczny rarytas podlega ścisłej ochronie gatunkowej. :idea:

DSC_5145.JPG
Lilia złotogłów. Gm. Łuków. VI.2013 r.
Plik ściągnięto 10376 raz(y) 64,64 KB

calamita 

Wysłany: 2013-07-09, 17:33   

z ostatniej chwili: w łukowskich lasach kwitną juz buławniki czerwone. Piekna roślina- zdjęcia jutro, bo te robione dzisiaj na gorąco słabej jakości- trzęsły mi się z wrażenia ręce :smile:

niccolai 

Wysłany: 2013-07-10, 11:57   

calamita napisał/a:
z ostatniej chwili: w łukowskich lasach kwitną juz buławniki czerwone. Piekna roślina- zdjęcia jutro
A zatem mityczna "rubra" wreszcie odnaleziona! Gratuluję i czekam na zdjęcia :-)

calamita 

Wysłany: 2013-07-10, 14:08   

niccolai napisał/a:
calamita napisał/a:
z ostatniej chwili: w łukowskich lasach kwitną juz buławniki czerwone. Piekna roślina- zdjęcia jutro
A zatem mityczna "rubra" wreszcie odnaleziona! Gratuluję i czekam na zdjęcia :-)

oto i one- niestety barwy trochę przekłamane przez aparat.
A na dokładkę jeszcze fotka pomocnika baldaszkowatego, którego stanowisko z licznie kwitnącymi okazami odnalazłem niedaleko "rubry".
I tak jeszcze dla smaczku dodam, że w najbliższą sobotę mogą pojawić się w temacie trzy kolejne "rarytasiki" Ziemi Łukowskiej, bowiem szykuje się wyprawa silnej grupy w celu potwierdzenia(ale nic więcej nie powiem, żeby nie ...).

pomocnik baldaszkowaty 3.jpg
Plik ściągnięto 10252 raz(y) 47,93 KB

buławnik 1.jpg
Plik ściągnięto 77 raz(y) 43,86 KB

buławnik 2.jpg
Plik ściągnięto 78 raz(y) 41,83 KB

Odpowiedz do tematu