Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Marfu
2007-05-09, 17:10
Budki lęgowe
Autor Wiadomość
TB 

Ostrzeżeń:
 2/3/6
Wysłany: 2011-03-13, 16:56   

Modry1994 napisał/a:
Jakie ptaki zaczynają się już kręcić przy budkach? I kiedy wracają szpaki?

Równie dobrze, można rzec, że już powracają :wink: U mnie to wróble zaglądają do budki (ale tak było i w zeszłym roku, a i tak bogatka wyprowadziła tam lęg). A tak na marginesie - takie mini stadko 6 samcowe wróbli spiewające, bijące się oraz kłócące się non stop jest czymś miłym do obserwacji :smile:

Modry1994 
Ehhh natura ;)

Wysłany: 2011-03-17, 14:19   

Ah no bo nie zaobserwowałem jeszcze żadnego ruchu przy budkach.

Piotreczek 

Wysłany: 2011-03-18, 08:14   

Sikory już od dwóch tygodni kręcą się przy budkach. Szpaki też już zajmują swoje stałe miejsca. U mnie szpaki siedzą na drzewach z budkami od 9 marca a na Śląsku od 10 marca.

Mróvka 

Wysłany: 2011-03-27, 13:38   

Mam pewne pytanie. Otóż w tamtym roku została wywieszona nad garażem budka lęgowa. Wprawdzie nie jest ona zbyt wymiarowa, ale liczyłam na sikory, wróble i pleszki. Wprawdzie pleszka dość często śpiewała na daszku budki jednak nie zasiedliła jej.
Teraz jest już koniec marca, sikory nawet nie zatrzymują się przy 'domku'. W kwietniu przyleci pleszka ale myślę że teraz też się nie zdecyduje na zamieszkanie. I tak się zastanawiam co robić? Zdjąć budkę, kupić nową dla szpaków i wywiesić ją w przyszłym roku? Czy ta budka jest w złym miejscu? Podkreślam że nie ma u mnie w ogrodzie żadnego innego miejsca, mamy same młode drzewka...
I jeśli ktoś by znał sklep internetowy z solidnymi, tanimi budkami to proszę żeby wkleił link :)

jemi 

Wysłany: 2011-03-27, 15:27   

http://sklep.bocian.org.pl/shop/66
http://ussuri.pl/sklep

Kościuszkowiec 

Wysłany: 2011-04-03, 10:59   

Nie wiem jak u was, ale u mnie puściutko w budkach :(

Piotreczek 

Wysłany: 2011-04-05, 20:18   

Mróvka napisał/a:
mamy same młode drzewka...

Można budkę przymocować do jakiegoś grubego prostego kija lub listwy i przywiązać to do drzewka tak by wystawało trochę nad nim albo jeszcze lepiej wewnątrz korony drzewka. Robią tak często działkowcy, nawet z większymi budkami dla szpaka. Dla sikorki budka może wisieć na wysokości około 2 metrów lub nawet niżej jeśli nie masz kotów w ogrodzie.

ornitopter 
ornitopter

Wysłany: 2011-04-06, 07:54   

Piotreczek napisał/a:
jeśli nie masz kotów w ogrodzie.

Wybaczcie ten off topic, ale nie ma ogrodu bez kotów, wszak one nie uznają ogrodzeń. No chyba, że jest to ogród ze srogim psem albo lepiej kilkoma nawet.

Kościuszkowiec 

Wysłany: 2011-04-09, 14:39   

Może wy drodzy koledzy doradzicie mi co mam począć. Przeczytałem już wiele książek ornitologicznych i na jesieni 2010 powiesiłem kilka budek (A;A1;B+ w marcu P). Kontroluje je z daleka i nie widziałem żadnych ruchów przy nich, ani wnoszenia materiału, ani samych ptaków wokoło budek. Mieszkam w Nowym Modlinie niedaleko Pomiechówka i jestem tym trochę zdołowany. Wiem, że potrzeba czasu,a le zastanawiam się-może zrobiłem coś źle...?

Anton 

Wysłany: 2011-04-10, 22:58   

Spokojnie, na pewno którąś z budek zainteresują się ptaki :smile: a jeśli nie , to wtedy będziesz się martwił ale jeszcze nie teraz, sezon lęgowy dopiero się rozpoczął.

Kościuszkowiec 

Wysłany: 2011-04-12, 16:14   

No ale większość ptaków już gniazda zbudowała/buduje...

Modry1994 
Ehhh natura ;)

Wysłany: 2011-04-15, 20:46   

A mam takie pytanie. Szpaki, które wprowadziły się do jerzykowej budki powieszonej w zeszłym roku, naniosły mnóstwo materiału, ale nie widzę żeby zabierały się do lęgów. W zasadzie widzę tylko samca który śpiewa przy budce i co jakiś czas naniesie coś do środka. Czy u szpaków to samiec buduje gniazdo i ściąga samice? Bo tak to wygląda. Ptak jest jeden śpiewa i buduje gniazdo. Tylko co jakiś czas pojawia sie samica.

KamilM 

Wysłany: 2011-04-17, 11:01   

U mnie dzisiaj szpak znosił materiał na gniazdo do budki. W drugiej kręcą się sikory. Martwi mnie tylko, że nie ma w ogóle wróbli, które co roku wyprowadzały lęgi w załamaniu dachu :(

Pliszek 

Wysłany: 2011-04-17, 15:31   

Ja juz mam w 3 budkach gniazda z jajami sikorki bogatki ;)

janusz054 

Wysłany: 2011-04-19, 11:22   moje mini osiedle

oto moje mini osiedle z trzech różnych budek lęgowych wg pomysłów zaczerpniętych w literaturze i internecie ale wykonanie własne :-)

P13-04-11_1846 B.jpg
umiejscowiona na słupku w koronie wierzby mandżurskiej ale jeszcze nikt tam nie trafił..
Plik ściągnięto 63 raz(y) 115,62 KB

P10-04-11_1651[01] B.jpg
skośna półotwarta, tegoroczny prototyp
Plik ściągnięto 68 raz(y) 38,19 KB

P10-04-11_1649 B.jpg
umiejscowiona na słupku w konarach pigwowca w ubiegłym roku zamieszkała przez sikorki modre
Plik ściągnięto 61 raz(y) 91 KB

P11-04-11_1838 B.jpg
drążona w okrąglaku z brzozy i z wejściem po spróchniałej gałązce o ,,modraszkowym" rozmiarze
Plik ściągnięto 67 raz(y) 114,91 KB

P06-04-11_1733 B.jpg
półotwarta którą w ubiegłym roku zamieszkiwała rodzina pleszki
Plik ściągnięto 64 raz(y) 29,09 KB

Odpowiedz do tematu