Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o identyfikację.
Autor Wiadomość
Kościuszkowiec 

Wysłany: 2011-04-21, 12:27   

Czy to muchołówka szara?
Przepraszam za jakość...

PS; Dlaczego niektórzy użytkownicy mogą dodawać duże zdjęcia, a ja nie?
Jak można dodać większe?

IMG_1968.jpg
2
Plik ściągnięto 64 raz(y) 25,12 KB

Kopia IMG_1967.jpg
1
Plik ściągnięto 63 raz(y) 28,9 KB

jemi 

Wysłany: 2011-04-21, 13:25   

Czy to muchołówka szara?

Nie, to piegża

niccolai 

Wysłany: 2011-04-21, 13:33   

Kościuszkowiec napisał/a:
Czy to muchołówka szara?

Ten ptak to piegża (Sylvia curruca) - przedstawiciel pokrzewek.

Co do zdjęć - to zależy czy dodajesz je jako załączniki, czy odnośniki. Dozwolony rozmiar i format plików załączanych w poście (w tym zdjęć) możesz sprawdzić klikając w link "Dozwolone rozszerzenia i rozmiary", widniejący na samej górze sekcji "załącz plik" widocznej w trybie pisania wiadomości.
Maksymalna dopuszczalna wielkość załączanego zdjęcia to 512 KB. Pamiętaj, że im większy rozmiar zdjęcia (wyrażany w pikselach) tym większa jego "waga" określona w jednostkach pamięci (KB, MB itp). Jeśli więc chcesz zamieścić większe zdjęcie, musisz zadbać o to, by "odchudzić je" w jakimś programie graficznym - tzn. zwiększając wymiary lub pozostawiając aktualne musisz zmniejszyć jego pojemność do max. 512 KB. Oczywiście "odchudzanie" takie skutkuje utratą jakości zdjęcia - więc rób to ostrożnie. Czasem łatwiej odczytać małe zdjęcie dobrej jakości, niż duże zdjęcie rozmyte lub wręcz "zapikselowane" wskutek nadmiernej obróbki.
Mam nadzieję że moje wywody nie są zbyt zamotane i dostatecznie zrozumiałe :wink:

Pozdrawiam

Cycero8 

Wysłany: 2011-04-21, 13:45   Następne pytania

Z wypowiedzi Niccolai również skorzystałem. A teraz pytam:

1.

2.
An

niccolai 

Wysłany: 2011-04-21, 14:19   Re: Następne pytania

Cycero8 napisał/a:
Z wypowiedzi Niccolai również skorzystałem.

Cieszę się, że mogłem być pomocny :smile:
Postaram się odpowiedzieć:

1) ptak ten wygląda na piegżę (zakładam że ten żółtawy odcień jest wynikiem fotografowania w świetle zachodzącego/wschodzącego słońca) :cool:

2) jest to bez wątpienia sójka (Garrulus glandarius)

PS. Zdecydowanie odradzam wszelkie próby retuszu zdjęć istotnie ingerujące w kształt i ubarwienie obiektów na nich widocznych - bo znacznie utrudnia to ich identyfikację! Dla przykładu: nieretuszowane zdjęcie pokrzewki jest znacznie czytelniejsze niż to po retuszu (istotna zmiana np. w kształcie głowy - bardzo myląca! I to oko jakieś dziwne wyszło. Nadmierne wyostrzenie zdjęcia nadaje jarzębatego wyglądu co zupełnie może zmylić). Jednym zdaniem - nie kombinować za bardzo! :smile:
Ostatnio zmieniony przez niccolai 2011-04-21, 14:34, w całości zmieniany 2 razy  

ornitopter 
ornitopter

Wysłany: 2011-04-21, 14:28   

niccolai napisał/a:
ptak ten wygląda na piegżę

Trochę mi tu wygląd oka nie pasuje, a przy założeniu że koloryt spodu ciała nie jest efektem słonecznym, stawiałbym raczej na pokrzewkę jarzębatą.

niccolai 

Wysłany: 2011-04-21, 14:53   

ornitopter napisał/a:
niccolai napisał/a:
ptak ten wygląda na piegżę

Trochę mi tu wygląd oka nie pasuje, a przy założeniu że koloryt spodu ciała nie jest efektem słonecznym, stawiałbym raczej na pokrzewkę jarzębatą.

Zdjęcie niestety niezbyt wyraźne i o specyficznej kolorystyce. Ja również brałem jarzębatkę pod uwagę, ale zakładając, że koloryt nie jest wynikiem oświetlenia to:

1) sylwetka ptaka zbyt delikatna na jarzębatkę
2) spód ciała zbyt jednolity (nawet jak na samicę jarzębatki)
3) widoczny jest wyraźny wąs i rozjaśnienie na gardle z ciemną partią wokół oka sugerującą piegżę
4) wygląd oka może być wynikiem retuszu (rozjaśnienia) - mowa o zdjęciu nr 2) - więc może wprowadzać w błąd! Na pierwszym zdjęciu nie wydaje się tak jasne i kontrastujące z resztą ciała
5) kształt głowy na zdjęciu nr 2 również jest wynikiem retuszu więc lepiej się nim nie sugerować

Konkludując - więcej cech przemawia za piegżą, niż za pokrzewką jarzębatą - może ktoś inny się jeszcze wypowie i rozwieje nasze wątpliwości :smile:

Jerzyk 
ornitolog

Wysłany: 2011-04-21, 18:27   

Cycero8 napisał/a:
2.

gorąco polecam zajrzenie do atlasu. jeśli jeszcze nie masz takowego to czas najwyższy aby go sobie kupić! i to jest rada do wszystkich, dlatego że często pojawiają się tutaj gatunki łatwe do oznaczenia na łatwych zdjęciach. czasami naprawdę trza niewiele wysiłku, a jak przy tym satysfakcja i edukacja w jednym :smile:

Kościuszkowiec 

Wysłany: 2011-04-21, 20:16   

Jakie go gatunku (jest to pisklę)?

IMG_1964.jpg
1
Plik ściągnięto 58 raz(y) 29,9 KB

aszczytno 

Wysłany: 2011-04-21, 21:20   

niccolai napisał/a:
aszczytno napisał/a:
Czyżby trznadel? A może wilga?

Zdecydowanie trznadel - samiec

Jeśli chodzi o Twoje poprzednie pytanie to:
1) NN drapieżnik to błotniak stawowy (Circus aeruginosus)
2) jasna forma myszołowa (Buteo buteo)
3) tak to jest jer
pozdrawiam :smile:

Dzięki :grin:

Cycero8 

Wysłany: 2011-04-21, 21:34   A

Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki.Zamieszczam zdjęcia orginalne. Proszę o polecenie atlasu dla początkującego.

An

niccolai 

Wysłany: 2011-04-22, 06:55   

Kościuszkowiec napisał/a:
Jakie go gatunku (jest to pisklę)?

To nie jest pisklę tylko samica poczciwego wróbla :smile:

niccolai 

Wysłany: 2011-04-22, 07:44   Re: A

Cycero8 napisał/a:
Zamieszczam zdjęcia orginalne. Proszę o polecenie atlasu dla początkującego.

Obawiam się, że na podstawie tych zdjęć, trudno będzie powiedzieć coś więcej o tożsamości tego ptaka - niekorzystne oświetlenie nie pozwala na dostrzeżenie cech diagnostycznych. Przydałoby się tu kilka informacji o zachowaniu ptaka, jego głosie itp. - może to skierowałoby nas na jakiś trop.

Co do przewodnika do rozpoznawania ptaków, to ja nie zawracałbym sobie głowy publikacjami "dla początkujących", bo większość z nich ma wątpliwą wartość merytoryczną. Osobiście polecam przewodnik "Ptaki Europy i Obszaru Śródziemnomorskiego" Larsa Jonssona. Przewodnik zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych ptasiarzy. Przystępna forma nie powinna nastręczać wielu kłopotów początkującym obserwatorom, a jak ktoś zamierza uczyć się rozpoznawania ptaków to warto zacząć naukę profesjonalnie - to znaczy uczyć się cech pozwalających prawidłowo odróżniać gatunki, a nie czytać truizmy :smile:

Anton 

Wysłany: 2011-04-22, 07:48   

niccolai napisał/a:
więcej cech przemawia za piegżą, niż za pokrzewką jarzębatą - może ktoś inny się jeszcze wypowie i rozwieje nasze wątpliwości

Jeśli zdjęcie zrobiono teraz, to ten fakt także przemawia za piegżą , trochę za wcześnie jeszcze na jarzębatki, nieprawdaż?

ornitopter 
ornitopter

Wysłany: 2011-04-22, 07:56   

Anton napisał/a:
Jeśli zdjęcie zrobiono teraz, to ten fakt także przemawia za piegżą , trochę za wcześnie jeszcze na jarzębatki, nieprawdaż?

Prawdaż :wink: , też miałem taki właśnie przebłysk myśli zaraz po napisaniu swojego postu.

Odpowiedz do tematu