Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dyktafon
Autor Wiadomość
lukasz0207 

Wysłany: 2013-03-08, 17:13   Dyktafon

Witam
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad kupnem dyktafonu. Chciałbym nauczyć się rozpoznawać głosów ptaków i wydaje mi się, że dyktafon mi w tym pomoże. Czy ktoś z Was ma dyktafon i nagrywa głosy ptaków i czy mógłby napisać opinie na temat używanego przez siebie sprzętu? Widziałem, że sporo ludzi poleca Olympusa, ale jest ich kilka, a jestem ciekaw co myślą o nim użytkownicy bo często parametry dyktafonów są podobne a różnica w praktyce pewnie jest.

slawros 

Wysłany: 2013-03-09, 10:40   

Cześć.
Dyktafon w tym akurat celu - raczej nie ma sensu - zakładam że chodzi o nagrywanie. Dyktafon jest konstrukcją przeznaczoną do nagrywania dźwięku niekierunkowo i ze stosunkowo małej odległości - do kilku metrów max, zależy od natężenia dźwięku. Jest to celowe, chodzi o uniknięcie zqakłócen z tła. Może to być sensowne rozwiązanie tylko w przypadku jesli doda się do niego mikrofon kierunkowy, kupny lub samoróbę - kwestia samopzaparcia i czasu. Ewent. internet.
Inaczej nagrasz ale tylko podstawowe dość ogólne dxwięki.
Można wykonać próbe telefonem z funkcją dyktafonu, jest to dośc powszechne "wyposażenie", ale jakośc nagrania i czułość sa wyraźnie słabsze
Oddzielna bajka to zabranie ze sobą w teren głosów. Pomysł dobry i sprawdzający się pod warunkiem odpowiedniego posortowania sobie głosów (głosy ptaków wodnych czy brodzących lub łąkowych w lesie ci się nie przydadzą). Ale tu znowu wystarczy telefon ze słuchawkami.

A generalnie głosy można znaleźc w dużych ilościach w necie od youtube poczynając, są tu też gdzieś linki do stron z głosami, jest taki temat.
Poza tym za dość niewielkie pieniądze są do kupienia płyty w tym takie gdzie jest lektor zwracający uwagę na cechy charakterystyczne - to zdecydowanie polecam bardzo pomaga.
jest takie wydawnictwo LP, nie pamiętam teraz, jak mi się przypomni to napisze.

ps: hy, no właśnie - temat o głosach jest powyżej, w przyklejonych.

Krzychu55 

Wysłany: 2013-03-19, 09:33   

Moze ktos mi doradzi jaki sprzet jest potrzebny do wabienia sowy.Od 3 lat na mojej posesji wisza budki m.in. dla pojdzki,plomykowki i wiele innych.Niestety korzystaja z nich wylacznie szpaki.W tej miejscowosci jest duzo ruder -stare chalupy stodoly chlewy. Gospodarstwa te nie sa zamieszkale.Czasami widac przelatujaca sowe.Jest jednak tutaj duzo drapieznikow.Do moich budek drapieznik napewno by sie nie dostal.Pozdrawiam. .

Odpowiedz do tematu