Forum Przyrodnicze "BOCIAN"
Wszystko związane z przyrodą

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Identyfikacja gniazd
Autor Wiadomość
irbis 

Wysłany: 2006-11-24, 20:48   Identyfikacja gniazd

Bardzo się cieszę z obecności na forum fachowców, którzy umieją zidentyfikować ptaka widząc tylko jego gniazdo. A więc do dzieła: To gniazdo spadło chyba z wyższego drzewa w niższe krzaczory(nie było jakoś przymocowane) i miało dziurę w dnie(boku) i było wysłane trocinami. Skraj lasu liściastego przy łące,las-olchy, brzozy; teren lekko podmokły- niedaleko rzeczka. Podlasie.

gniazdo.jpg
Plik ściągnięto 483 raz(y) 70,25 KB

irbis 

Wysłany: 2006-11-24, 20:58   

A-ha. niestety nie mam innych ujęć ani pomiarów. Wielkość-gniazdo miało średnicę maksymalnie 15 cm.

Marfu 

Wysłany: 2006-11-24, 20:59   

To w środku to tzw. wylepa, czyli... W zasadzie nie wiem z czego to jest :-) Jakas przyschnieta glinka? Czyli drozd. Reszte Mirek musi dopowiedziec, albo inny fachowiec z wyzszej półki.

Mirek 

Wysłany: 2006-11-24, 21:39   

To chyba najłatwiejsze gniazdo do oznaczenia - z pewnością jest to dzieło śpiewaka (drozda śpiewaka). Wskazuje na to jednoznacznie twarda wylepa środka gniazda wyglądająca jak tektura. Tylko ten gatunek w naszym kraju buduje takie gniazda. A poza tym wszystko charakterystyczne. Zewnętrzna warstwa - trochę patyczków, trawa, trochę mchu. Śpiewak buduje gniazda nisko - zwykle 1-3 m nad ziemią. Jest pospolitym ptakiem leśnym, więc gniazdo można znaleźć w lasach różnych typów. W drągowinie sosnowej będzie ono lokalizowane na drzewie, w lesie z podszytem - w jałowcu, w jakimś krzaku itp.

irbis 

Wysłany: 2006-11-24, 21:40   

Wylepa była ewidentnie ze świeżych wiórów i trocin, bo takie tam są przy pniakach ściętych drzew.

irbis 

Wysłany: 2006-11-24, 21:44   

Zdadza się: z tych trocin i wiórów stworzono coś bardzo podobnego do tektury. Dzięki. No, no -laik nie sądził, że to będzie łatwa zagadka...

Basior 

Wysłany: 2006-11-26, 23:32   

To skoro tak łatwo poszło, to kolejny przypadek:
Gniazdo w budce typu E dla puszczyka, wymiary dna 25x25cm, głebokosc 50 cm, wlot 15x20cm, las, niedaleko Góry Kalwari.
Mam swój typ ale tak na 90% :wink: , wiec czekam na opinie specjalistów, jest na forum sporo poczatkujacych to moze byc pouczająca dyskusja. Ja sam sie zdziwiłem jak to zobaczyłem, bo nie podejżewałem tego ptaka o to ze wlezie do takiej budki.
Więc cóż to za gatunek?

gniazdko w budce dla puszczyka.jpg
wysokosc tego gniazda jakies min 25cm
Plik ściągnięto 431 raz(y) 59,43 KB

gnizadko wyjete z budki dla puszczyka.jpg
prosze sie nie sugerowac tymi jasnymi fragmentami to resztki gniazda szerszeni, wysciólka z końskiego włosia (stadnina obok) i sznurka
Plik ściągnięto 426 raz(y) 84,94 KB

Mirek 

Wysłany: 2006-11-27, 04:55   

No to Basior mnie zasrzeliłeś. Na pierwszym zdjęciu to na pierwszy rzut oka pasuje mi wiewiórka (chyba nie sroka?!), a na drugim gniazdo srokosza (ale w budce :roll: ). Oczywiście nie mam kompletnie żadnego przekonania! Może jeszcze jakies podpowiedzi?!

Basior 

Wysłany: 2006-11-27, 07:54   

Oba zdjęcia dotyczą tego samego gniazda i nie jest to napewno wiewiórka lecz ptak. Próbujcie dalej :smile:

Karol 

Wysłany: 2006-11-27, 09:01   

może sójka?

irbis 

Wysłany: 2006-12-19, 23:02   

No proszę, albo za łatwe, albo za trudne :wink:
A kim może być wykonawca tego gniazda w wolno stojącej piwnicy?

gniazdo.jpg
Plik ściągnięto 22796 raz(y) 15,67 KB

Basior 

Wysłany: 2006-12-19, 23:07   

Karol napisał/a:
może sójka?
tez tak mysle.
irbis napisał/a:
A kim może być wykonawca tego gniazda w wolno stojącej piwnicy?
klasyczna dymówka. :grin:

irbis 

Wysłany: 2006-12-20, 11:07   

Basior napisał/a:
klasyczna dymówka.

:oops:
Dzięki. Czy możliwe jest, ze inny ptak korzysta z takiego gotowego gnazda? Bo naprawdę, jakoś w czasie wakacji nie zauważyłam żadnej jaskółki :sad: . Ale raczej powinnam oczy mieć szerzej otwarte :wink: i jak najrychlej nabyć atlas ptaków :smile:

Jarek P 

Wysłany: 2006-12-20, 13:28   

irbis napisał/a:
Czy możliwe jest, ze inny ptak korzysta z takiego gotowego gnazda?

na pewno wróble.

Mirek 

Wysłany: 2006-12-20, 14:17   

irbis napisał/a:
Czy możliwe jest, ze inny ptak korzysta z takiego gotowego gnazda? Bo naprawdę, jakoś w czasie wakacji nie zauważyłam żadnej jaskółki

Jeśli chodzi o gniazdo dymówki, to może je zająć muchołówka szara (jeśli gniazdo byłoby na zewnątrz budynku), ew. kopciuszek!

Odpowiedz do tematu